Ja çfarë duhet të bëni për të filluar një biznes

Ja çfarë duhet të bëni për të filluar një biznes


Fillimet tuaja në biznes do të pasojnë me një sërë ndryshimesh në stilin tuaj të jetesës, në jetën tuaj profesionale dhe në atë personale. Përveç kësaj do ju duhet edhe një angazhim i madh financiar. Dështimi dhe suksesi i biznesit tuaj varet nga shumë gjëra, përfshirë aftësitë tuaja, iniciativën, aftësinë për të punuar, si dhe mjedisin ekonomik të biznesit. 

Vlerësoni idenë e biznesit tuaj
E vetmja mënyrë për të kuptuar nëse ideja juaj e biznesit do të funksionojë është duke ndërmarrë kërkime në treg. Kjo mund të përfshijë hulumtimin e informacionit mbi industrinë, ndërmarrjen e analizave të konkurrencës dhe anketimin e klientëve të mundshëm. Përcaktoni pikat e forta, të dobëta, mundësitë dhe analizime të idesë suaj të biznesit. Analizoni studimin tuaj të tregut me një mendje të hapur dhe të paanshme. Nëse kërkimi juaj tregon që një sipërmarrje e propozuar biznesi ka një probabilitet të lartë të dështimit, do të ishte mirë që ju të vazhdoni.

Ndërtoni planin tuaj të biznesit
Edhe pse fillimisht mund të duket si një punë e ngarkuar, një plan biznesi i përgatitur mirë mund të kursente kohë dhe para, si dhe mund t’ju ndihmojë të siguroni fonde dhe kontrata të mëdha.

Zgjidhni strukturën e biznesit tuaj
Pasi të keni vendosur qëndrueshmërinë e idesë suaj të biznesit, do të duhet të vendosni për strukturën që i përshtatet më së miri biznesit tuaj dhe rrethanave të tij të veçanta.

Lexo: 3 mënyra për të ndërtuar zgjidhje gjatë pushimeve të Vitit të Ri, që të zhvilloni biznesin në 2020

Kontrolloni detyrimet tuaja ligjore
Ka detyrime ligjore që lidhen me fillimin e një biznesi, përfshirë liçencat, regjistrimet, taksimin dhe sigurimin. Para fillimit të tregtimit sigurohuni që të kuptoni detyrimet tuaja ligjore në mënyrë që të shmangni gjobat ose gjobat.

Ndërtoni ekipin tuaj mbështetës
Këshillohet që të konsultoheni me këshilltarë të besueshëm, të cilët mund t’ju ndihmojnë në çështjet e fillimit dhe më pas t’ju ndihmojnë gjatë zhvillimit të biznesit tuaj.

Shikoni financat tuaja
Një pjesë e rëndësishme e drejtimit të një biznesi të vogël është të kuptuarit se si të krijoni dhe menaxhoni financat tuaja. Nuk janë vetëm kostot tuaja të fillimit, ju gjithashtu do të duhet të vlerësoni se si do të përdorni paratë për të financuar planet tuaja në të ardhmen. Nëse po mendoni të merrni financa, do të duhet të plotësoni paraprakisht disa parashikime financiare për t’i siguruar institucionit tuaj financiar ose investitorëve.

Reklamoni idenë tuaj
Shumë biznese të vogla kanë një ide të shkëlqyera biznesi dhe më pas nuk arrijnë t’i tregtojnë ata me sukses. Ju duhet të dilni dhe të përhapni fjalën në lidhje me produktin ose shërbimin tuaj tek njerëzit e duhur për të gjeneruar biznes.

Small Business

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0