Izraeli zë vendin e 5-të në botë të patentave për banorë


Në katër vendet e para janë Japonia, Suedia, Zvicra dhe Korea e Jugut.

Izraeli është vendi i 5-të në botë, përsa i përket raportit të patentave për banorë.

Të dhënat i referohen një raporti të publikuar nga Këshilli Kombëtar për Kërkim dhe Zhvillim në Ministrinë e Shkencës dhe Teknologjisë në Izrael.

Në katër vendet e para janë Japonia, Suedia, Zvicra dhe Korea e Jugut.

Më shumë produkte të patentuara dhe të regjistruara në Zyrën e Patentave të Izraelit kanë gjigantë të tillë si Facebook, Dow AgroSciences (plehra kimike dhe fara për bujqësinë), Philip Morris (tobacco), Raytheon (produkte ushtarake) dhe kompanitë farmaceutike ndërkombëatare (Novartis, Hoffman-La Roche dhe Pfizer), të cilat konkurrojnë me kompaninë izraelite Teva Pharmaceutical Industries.

burimi: Izraelisot

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale