Izraeli zë vendin e 5-të në botë të patentave për banorë - Business Magazine Albania

Izraeli zë vendin e 5-të në botë të patentave për banorë


Në katër vendet e para janë Japonia, Suedia, Zvicra dhe Korea e Jugut.

Izraeli është vendi i 5-të në botë, përsa i përket raportit të patentave për banorë.

Të dhënat i referohen një raporti të publikuar nga Këshilli Kombëtar për Kërkim dhe Zhvillim në Ministrinë e Shkencës dhe Teknologjisë në Izrael.

Në katër vendet e para janë Japonia, Suedia, Zvicra dhe Korea e Jugut.

Më shumë produkte të patentuara dhe të regjistruara në Zyrën e Patentave të Izraelit kanë gjigantë të tillë si Facebook, Dow AgroSciences (plehra kimike dhe fara për bujqësinë), Philip Morris (tobacco), Raytheon (produkte ushtarake) dhe kompanitë farmaceutike ndërkombëatare (Novartis, Hoffman-La Roche dhe Pfizer), të cilat konkurrojnë me kompaninë izraelite Teva Pharmaceutical Industries.

burimi: Izraelisot

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0