iPhone 6S & 6S Plus – Apple përseri raporton shifra te frikshme


Sot në mëngjes, Apple nxorri një njoftim për shtyp ku tregon se ka shitur “më shumë se” 13 milionë pajisje iPhone 6S dhe iPhone 6S Plus gjatë fundjavës kur u launccua.

Vitin e kaluar këto shifra për iPhone dhe iPhone 6 Plus për të njëjtën fundjavë ishin 10 milionë.

“Shitjet për iPhone 6S dhe iPhone 6S Plus kanë qenë fenomenale, duke kaluar fundjavën e vjetshme që ishte historike për Apple,” – tha Tim Cook, CEO i Apple, në një deklaratë të tijën.

Pajisjet 6S dhe 6S Plus dolën nëpër dyqan në 25 Shtator.

Edhe pse kësaj here kishte skepticizëm pasi nuk u panë rradhë aq të gjata si vitet e shkuara nëpër dyqane, shitjet nuk zhgënjyhen.

“Ne besojmë se Apple ka bërë një punë të mirë duke i nxitur klientët të porosisin onlinë pajisjet e tyre për të shmangur rradhët e gjata në ditën e lanccimit,” – u shpreh Gene Munster, një analist i shquar i Apple të Premten ku në parashikimim e tij ishin 12 milionë dhe jo 13 iPhone.

Kësaj here pritet edhe një tjetër lëvizje pozitive nga Apple për ta shpërndarë iPhone në vende të reja shumë më shpejt se vitet e shkuara. Mbase edhe në Shqipëri nuk do të vonojë shumë këtë vit.

Hidhini një sy dhe mahnituni me bukurinë e iPhone 6 dhe iPhone 6S Plus.

Nëse ju pëlqen artikulli, mund ta ndani në mediat sociale tuajat. Nëse keni komente apo pyetje kontaktoni ose komentoni për ti dhënë zë bisedës.

Kete artikull mund ta shikoni dhe ne formatin slideshow duke klikuar  ketu.

Artikulli origjinal ‘iPhone 6S and 6S Plus sales set an opening weekend record ‘ u publikua së pari tek website Mashable.

Artikulli u përkthye në shqip nga stafi i BusinessMag.al nën titullin “iPhone 6S & 6S Plus – Apple përseri raporton shifra te frikshme”.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale