Inxhinierët e Formula 1 ndërtojnë pajisjen që zëvendëson ventilatorët e frymëmarrjes

Inxhinierët e Formula 1 ndërtojnë pajisjen që zëvendëson ventilatorët e frymëmarrjes


Studiuesit e Kolegjit Universitar në Londër punuan me mjekët e Spitaleve të Kolegjit dhe me inxhinierët e Mercedes, që punojnë për Formula One për të ndërtuar pajisjen, e cila dërgon oksigjenin në mushkëri pa pasur nevojë për një ventilator. 

Në thelb, pajisja kanalizon një miks oksigjeni dhe ajri normal në maskën e vendosur nga pacienti me një ritëm të përcaktuar, duke zëvendësuar rolin e ventilatorëve. Në veçanti, pajisja do të ndihmojë pacientët që vuajnë nga koronavirusi dhe janë tepër të rënduar për të përballuar shtrimin në terapi intensive.

Pajisjet e presionit pozitiv të rrugës ajrore të vazhdueshme(CPAP) janë përdorur tashmë në spitale, por ato janë të kufizuara në numër. Kina dhe Italia i kanë përdorur këto pajisje për të ndihmuar pacientët me Covid-19. Rreth gjysma e pacientëve në Itali, që kanë përdorur CPAP nuk kanë pasur nevojë për ventilatorë.

100 nga pajisjet e reja janë dorëzuar në spitalet në Londër. Nëse provat shkojnë mirë, mund të prodhohen deri në 1.000 pajisje CPAP në ditë nga Mercedes-AMG-HPP. Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor (MHRA) në Angli, tashmë ka dhënë miratimin e saj për përdorimin e tyre.

Kjo pajisje do të ketë një impakt domethënës  në lehtësimin e gjendjes në pavijonet spitalore.

“Kemi punuar ditë e natë, por jemi krenarë që një punë, që ndoshta mund të zgjaste muaj të tërë e kryem brenda disa ditëve”, tha një nga inxhinierët e Mercedesit.

The Telegraph

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0