Inxhinierët e Formula 1 ndërtojnë pajisjen që zëvendëson ventilatorët e frymëmarrjes


Studiuesit e Kolegjit Universitar në Londër punuan me mjekët e Spitaleve të Kolegjit dhe me inxhinierët e Mercedes, që punojnë për Formula One për të ndërtuar pajisjen, e cila dërgon oksigjenin në mushkëri pa pasur nevojë për një ventilator. 

Në thelb, pajisja kanalizon një miks oksigjeni dhe ajri normal në maskën e vendosur nga pacienti me një ritëm të përcaktuar, duke zëvendësuar rolin e ventilatorëve. Në veçanti, pajisja do të ndihmojë pacientët që vuajnë nga koronavirusi dhe janë tepër të rënduar për të përballuar shtrimin në terapi intensive.

Pajisjet e presionit pozitiv të rrugës ajrore të vazhdueshme(CPAP) janë përdorur tashmë në spitale, por ato janë të kufizuara në numër. Kina dhe Italia i kanë përdorur këto pajisje për të ndihmuar pacientët me Covid-19. Rreth gjysma e pacientëve në Itali, që kanë përdorur CPAP nuk kanë pasur nevojë për ventilatorë.

100 nga pajisjet e reja janë dorëzuar në spitalet në Londër. Nëse provat shkojnë mirë, mund të prodhohen deri në 1.000 pajisje CPAP në ditë nga Mercedes-AMG-HPP. Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor (MHRA) në Angli, tashmë ka dhënë miratimin e saj për përdorimin e tyre.

Kjo pajisje do të ketë një impakt domethënës  në lehtësimin e gjendjes në pavijonet spitalore.

“Kemi punuar ditë e natë, por jemi krenarë që një punë, që ndoshta mund të zgjaste muaj të tërë e kryem brenda disa ditëve”, tha një nga inxhinierët e Mercedesit.

The Telegraph

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale