Inteligjenca Artificiale rikrijon pikturat e artistëve të famshëm

Nuk mund të ktheheni në kohë për të parë sesi Monet dhe Van Gogh i kanë realizuar kryeveprat e tyre, por inteligjenca artificiale mund të ketë përgjigjen më të përafërt. Studiuesit e MIT CSAIL kanë krijuar një sistem machine learning të quajtur Timecraft, që mund të nxjerrë në pah mënyrën se si është realizuar një pikturë edhe nga artistë të famshëm.

Dizajni u trajnua me 200 video timelapse të pikturave në formatin dixhital dhe më pas shkencëtarët prodhuan një rrjet neural që mund të dekonstruktojë veprën bazuar në këtë çfarë ka mësuar.

Rezultat nuk janë perfektë, por shumë më efektive sesa prisnin. Timecraft ishte më i mirë sesa metodat e përdorura deri më sot për të njëjtën qëllim në 90% të rasteve. Kodi burimor i sistemi do të jetë i disponueshëm për të gjithë. Përveç mësimeve të historisë virtuale, kjo mund të jetë e dobishme për ilustrimin e teknikave të përgjithshme të pikturës.

ENGADGET

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale