Inteligjenca Artificiale rikrijon pikturat e artistëve të famshëm - Business Magazine Albania

Inteligjenca Artificiale rikrijon pikturat e artistëve të famshëm

Nuk mund të ktheheni në kohë për të parë sesi Monet dhe Van Gogh i kanë realizuar kryeveprat e tyre, por inteligjenca artificiale mund të ketë përgjigjen më të përafërt. Studiuesit e MIT CSAIL kanë krijuar një sistem machine learning të quajtur Timecraft, që mund të nxjerrë në pah mënyrën se si është realizuar një pikturë edhe nga artistë të famshëm.

Dizajni u trajnua me 200 video timelapse të pikturave në formatin dixhital dhe më pas shkencëtarët prodhuan një rrjet neural që mund të dekonstruktojë veprën bazuar në këtë çfarë ka mësuar.

Rezultat nuk janë perfektë, por shumë më efektive sesa prisnin. Timecraft ishte më i mirë sesa metodat e përdorura deri më sot për të njëjtën qëllim në 90% të rasteve. Kodi burimor i sistemi do të jetë i disponueshëm për të gjithë. Përveç mësimeve të historisë virtuale, kjo mund të jetë e dobishme për ilustrimin e teknikave të përgjithshme të pikturës.

ENGADGET

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0