Inteligjenca artificiale për trajtimin e pacientëve - Business Magazine Albania

Inteligjenca artificiale për trajtimin e pacientëve

Një teknikë e re, e quajtur deep fake që përdor inteligjencën artificiale për të prodhuar video të trilluara që duken si të vërteta, po përdoret si në botën e argëtimit ashtu edhe për qëllime joetike. Por një kompani e re po tregon se si teknologjia e manipulimit të fytyrave mund të jetë një mjet praktik për përmirësimin e shëndetit mendor dhe në praktikat e terapisë. Këto manipulime me video përdorin inteligjencën artificiale dhe makineritë që përshtaten për të krijuar një variant pothuajse real. Zakonisht kjo bëhet duke zëvendësuar fytyrën apo veprimet e një personi me një tjetër.

Video mund të jetë thjeshtë argëtuese ose qëllimisht manipuluese. Kompania e re “Deliberate A-I” beson se teknologjia për zëvendësimin e fytyrës mund të shërbejë për mirë nëse përdoret për të fuqizuar një grup disi të veçantë, profesionistët e shëndetit mendor. Marc Aafjes është drejtues i kompanisë “Deliberate A-I”. “Punonjësit e shëndetit ankohen se nuk kanë kohë të mjaftueshme për të kujtuar gjërat që ndodhin gjatë sesionit me pacientët.”

Përmes kësaj teknologjie, terapistët regjistrojnë sesionet e tyre me pacientët dhe krijojnë një katalog videosh që mund ta shikojnë më vonë dhe ruajnë privatësinë e pacientit. Privatësia ruhet duke ndërruar fytyrën e pacientit përmes teknologjisë së inteligjencës artificiale. Paulo Serodio është ndërtues i programeve kompjuterike me kompaninë “Deliberate Solutions”. “Duket si një individ tjetër, por ruan të dhënat emocionale dhe të dhënat karakteristike të fytyrës së këtij personi.”

Teknologjia e kompanisë së re gjurmon dhe analizon zërin dhe paraqitjen e pacientit. Paulo Serodio është ndërtues i programeve kompjuterike të kompanisë “Deliberate Solutions”. “Kur dikush ndryshon mënyrën e të folurit do të thotë se ka një lloj ndryshimi të gjendjes shpirtërore, ose diçka po ndodh në jetët e tyre që po ndikon në mënyrën se si shprehen.”

Kompania “Deliberate AI” do të fillojë së shpejti testimet në tre klinikat e saj në Nju Jork dhe Kaliforni. Në këtë rast mungesa e mjekut mund të jetë pjesë e kurës.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0