Inteligjenca Artificiale “kërkon” të kurojë depresionin - Business Magazine Albania

Inteligjenca Artificiale “kërkon” të kurojë depresionin

Derisa bota e Inteligjencës Artificiale lulëzon, disa lojtarë në industrinë e kujdesit shëndetësor po kërkojnë të bëjnë një ndryshim të madh në shëndetin publik.

HMNC Brain Health – një kompani e teknologjisë shëndetësore me bazë në Mynih, Gjermani – është një prej tyre. Kompania po përpiqet të përdorë teknologji të reja të fuqizuara nga AI për të adresuar çështjet e shëndetit mendor.

Lexo edhe: Elon Musk thotë se Inteligjenca Artificiale ka fuqinë për të shkatërruar civilizimin

Kompania ka zhvilluar atë që përshkruhet si një mjet diagnostikues i “psikiatrisë precize” që përdor inteligjencën artificiale për të parashikuar, diagnostikuar dhe madje trajtuar depresionin.

Ndonëse teknologjia është ende në zhvillim, shefi mjekësor i HMNC-s, Dr. Hans Eriksson tha për Fox Neës Digital se mjeti mund të jetë i pari i këtij lloji në AI-n gjeneruese..

“Ne presim që të jemi ndoshta të parët që do të sjellim një shoqërues funksional diagnostikues së bashku me një trajtim të ri për depresionin”, tha ai. / Fox News

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0