Instituti i Ekspertëve Fiskalë zhvillon trajnimin profesional: Audit të brendshëm

Audit të brendshëm

Instituti i Ekspertëve Fiskalë (IEF) do të zhvillojë trajnimin profesional “Audit të brendshëm”.

Trajnimi fillon në datën 11 Shtator 2020 dhe zgjat 6 javë. Trajnimi do të zhvillohet çdo të Premte, ora 16:00 – 19:30 dhe të Shtunë, ora 09:00 – 13:30.

Modulet që do të trajtohen janë:

  • Auditimi i brendshëm në sektorin publik
  • Auditimi i brendshëm në sektorin privat
  • Kontrolli Tatimor dhe baza ligjore mbi të cilën kryhet kontrolli tatimor

Dokumentet që nevojitet për regjistrim janë CV, fotokopje e diplomës, fotokopje e kartës së identitetit ose pasaportës, dy fotografi për dokumenta.

Certifikata njihet nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë.

Rregjistrimet mund të bëhen edhe online në: www.ief.al/regjistrimi/

Për më shumë informacion kontaktoni në: 067 66 58 464 ose në adresën e email: [email protected]

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale