Instagram, ekspozohen të dhënat e miliona influencuesve


Një bazë masive të dhënash, me informacione të llogarive të miliona influencuesve, personave të famshëm dhe markave të njohura në Instagram, është gjetur online pa mbrojtje. Kjo bazë informacionesh, e menaxhuar nga Amazon Web Services, u ekspozua haptazi dhe pa fjalëkalim, duke lejuar këdo që të shikonte informacione private. Në momentin e ngjarjes databaza kishte rreth 49 milionë të dhëna, të cilat rriteshin ora-orës.

Informacioni i “zbuluar” online përmbante biografinë, foton e profilit, numrin e ndjekësve si dhe vendndodhjen e saktë të përdoruesve Insta. Krahas kësaj, ishte e mundur të zbuloje edhe numrin e telefonit privat të personit që kishte llogarinë si dhe adresën e tij të email-it.

Hulumtuesi i sigurisë Anurag Sen zbuloi bazën e të dhënave dhe lajmëroi TechCrunch në një përpjekje për të gjetur pronarin dhe për të vendosur në siguri bazën e të dhënave. Kemi gjurmuar bazën e të dhënave që i përkiste një firme marketingu të mediave sociale me bazë në Mumbai, Chtrbox. Kompania paguan influencuesit për të postuar përmbajtje të sponsorizuar në llogaritë e tyre.

Lexo: Të rinjtë shqiptarë drejt Instagram e YouTube. Ku është Facebook?

Çdo regjistrim në bazën e të dhënave përmbante një llogaritjen e vlerës së çdo adrese, bazuar në numrin e ndjekësve, pëlqimeve dhe share-ve që dispononin.

Ngjarja ndodhi pikërisht dy vjet pasi Instagram pranoi që kishte një problem sigurie në zhvilluesin e saj API, çka lejonte ‘hacker-at’ të përftonin adresat e emailit dhe numrat e telefonave të 6 milionë llogarive në Instagram. Ata i shitën të dhënat më pas tek Bitcoin.

Techcrunch

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale