Instagram e bën më të lehtë të rimarrësh llogarinë tënde të hakuar


Instagram më në fund po zgjidh një problem të madh në platformën e tij: llogaritë e vjedhura.

Kompania po bën disa ndryshime të cilat e bëjnë më të lehtë për njerëzit për të fituar profilet e tyre të vjedhura.

Me ndryshimet e fundit të njoftuara, të cilat po testohen para lançimit, Instagram do t’i lejojë përdoruesit të aksesojnë llogarinë e tyre me mjete që ndodhen direkt në aplikacion edhe nëse hakuesi ka ndryshuar të dhëna në profil. Pra, kur një person e ka të pamundur të hyjë në llogarinë e tij, Instagrami do t’i ndihmojë duke ju kërkuar të përdorin informacion e lidhur me llogarinë e tyre, si adresa e email apo numri i telefonit.

Më pas Instagram do të dërgojë një kod verifikimi me të cilin mund të aksesoni llogarinë tuaj. Instagram gjithashtu do të bllokojë çdo paisje tjetër ku keni hapur llogarinë tuaj, kështu që një haker i cili ka akses në email-in tuaj do ta ketë të pamundur të përdori kodin e përditësuar.

Mund të duken të thjeshta, por këto ndryshime adresojnë probleme të rëndësishme me procesin e rimarrjes së llogarisë së Instagram. Sepse zakonisht hakerat ndryshojnë email, numrin e telefonit apo emrin e lidhur me një profil, kjo e bën shumë të vështirë madje dhe të pamundur që pronari i vërtet i llogarisë të ndërhyjë në sistemin e suportit të automatizuar.

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale