Instagram dhe Threads nuk do të rekomandojnë më përmbajtje politike - Business Magazine Albania

Instagram dhe Threads nuk do të rekomandojnë më përmbajtje politike

Instagram dhe Threads nuk do të rekomandojnë më përmbajtje politike

Meta nuk dëshiron që aplikacioni i saj i ri Threads të bëhet një tjetër Twitter, plot debate të nxehta politike dhe toksicitetin që e karakterizon. Në një njoftim, kompania detajoi se si do t’i qaset rekomandimit të përmbajtjes politike si në Instagram ashtu edhe në aplikacionin e saj tjetër, Threads, një konkurrent i  X. Me pak fjalë, ajo nuk do të shtyjë më politikën te përdoruesit. Ngjashëm me politikat ekzistuese të Metës në Facebook, Instagram dhe motorët e rekomandimeve të Threads tani nuk do t’u sugjerojnë në mënyrë proaktive përdoruesve postime politike si parazgjedhje, tha kompania.

Në Facebook, Meta ka reduktuar sasinë e përmbajtjes politike që shfaqet në Feed , Reels, Facebook Watch (video), Grupet ku duhet të bashkoheni dhe Faqet që mund t’ju pëlqejnë. Tani, po njofton se kjo qasje e njëjtë do të vijë në Instagram dhe Reels në muajt para zgjedhjeve të 2024 në SHBA. Në një njoftim të shpërndarë në blogun e Instagramit dhe në Qendrën e Transparencës Meta, kompania tha se ndryshimet në aplikacionin e Instagram do të ndikojnë në fusha si Instagram Reels dhe Instagram Explore, si dhe Rekomandimet In-Feed në Instagram dhe Threads. Me këtë lëvizje të fundit, Meta po diferencon në mënyrë domethënëse aplikacionin e saj të ri nga Twitter, tashmë i quajtur X.

Twitter shpesh ka qenë shtëpia e debatit politik, një zgjerim i funksionit të tij si një rrjet lajmesh në kohë reale.  Kreu i Instagramit, Adam Mosseri gjithashtu deklaroi në mënyrë specifike në tetor se Threads nuk do të “përforcojë lajmet” në platformën e saj. Për të qenë të qartë, ndryshimet e ardhshme të Metës ndikojnë në rolin e Instagramit në rekomandimin e përmbajtjes, por jo se si ai tregon përmbajtjen nga llogaritë që përdoruesit tashmë ndjekin, tha kompania. Për shembull, nëse një llogari që nuk kualifikohet për rekomandim poston përmbajtje politike, si lajme për zgjedhjet, ligjet ose tema të tjera sociale, përmbajtja e asaj llogarie do të arrijë përsëri tek ndjekësit e saj nëpërmjet Furnizimit dhe Tregimeve. Thjesht nuk do t’u rekomandohet në mënyrë proaktive jo-ndjekësve.

Instagram thotë se llogaritë profesionale do të jenë në gjendje të përdorin një veçori të statusit të llogarisë për të kontrolluar statusin e tyre aktual të përshtatshmërisë dhe mund të zgjedhin të modifikojnë ose heqin postimet nga kjo faqe. Ata gjithashtu mund të kërkojnë një rishikim nëse nuk pajtohen me vendimin e Instagram për një pjesë të përmbajtjes, ose mund të zgjedhin të ndalojnë postimin e përmbajtjes për t’u kualifikuar përsëri për rekomandim. Megjithatë kompania nuk tha se sa kohë do t’i duhej të përmbahej nga postet politike për të qenë edhe një herë e pranueshme.

Lexo edhe:Vjen edicioni i 8-të i “Medical & Beauty Fair”
Për më tepër, përdoruesit që dëshirojnë tu rekomandohet përmbajtje politike do të mund ta aktivizojnë këtë në cilësimet e tyre si në Instagram ashtu edhe në Threads. Facebook gjithashtu do të marrë një kontroll të ngjashëm në një moment në të ardhmen.

Heqja e politikës nga sipërfaqet e rekomandimeve dhe detyrimi i përdoruesve që ta rikthejnë atë nëse duan ta shohin atë janë ndryshime që vijnë pas vitesh që Meta ka marrë fajin për pjesën më të madhe të trazirave politike në botë. Pavarësisht nëse ai konsiderohet përgjegjës për gjenocidin në Myanmar ose për sulmin e 6 janarit në Kapitol  në SHBA, aplikacionet e rrjeteve sociale të Meta-s janë përdorur për të përforcuar urrejtjen dhe dezinformimin, duke çuar në dhunë. Është e qartë se kompania dëshiron të vendosë më shumë distancë midis asaj që i shtyn përdoruesit e saj nëpërmjet algoritmeve dhe llojit të përmbajtjes që mund të bëhet problematike në shkallë.

Masa mund të ndihmojë gjithashtu për të qetësuar ligjvënësit që po peshojnë se si të rregullojnë kompanitë e Big Tech që kanë arritur pushtetin monopol.

Meta thotë se ndryshimet do të shtrihen te përdoruesit e Instagram dhe Threads “ngadalë me kalimin e kohës për ta bërë këtë të drejtë”, pa ofruar një datë specifike se ato do të jenë plotësisht të disponueshme për të gjithë.

techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0