Inovatori pas shpikjes së Ipod lançon portofolin e kriptomonedhave “offline” - Business Magazine Albania

Inovatori pas shpikjes së Ipod lançon portofolin e kriptomonedhave “offline”

Tony Fadell, një ekzekutiv i njohur i Silicon Valley i njohur si babai i iPod-it, të martën zbuloi projektin e tij më të fundit – një portofol harduerësh që përdoret për të ruajtur kriptovalutat “offline”.

Fadell, 53 vjeç, kaloi pothuajse një dekadë në Apple nën Steve Jobs, ku ai mbikëqyri dizajnin e luajtësit të muzikës portative dhe më vonë ndihmoi në krijimin e pajisjes më të njohur të kompanisë, iPhone.

Pasi u largua nga Apple në 2008, ai hapi Nest Labs, një kompani e pajisjeve inteligjente shtëpiake. Nest u ble më vonë nga gjiganti i teknologjisë Google për 3.2 miliardë dollarë.

Lexo edhe: Standard Chartered: Bitcoin mund të arrijë në 5 mijë dollarë në 2023

Tani Fadell është bashkuar me Ledger, firmën franceze të teknologjisë, për të dizajnuar një portofol të ri kriptomonedhash “offline’.

Tregtimi i kriptove kërkon përdorimin e çelësave kriptografikë kompleksë, të cilët përdoren për të autorizuar transaksionet. Këta çelësa zakonisht ruhen në internet, për shembull me një shkëmbim në internet, gjë që mund t’i bëjë ata më të ndjeshëm ndaj hakimit ose vjedhjes.

Shkatërrimi i platformës së shkëmbimit të kriptove FTX, e cila ka parë zhdukjen e më shumë se 1 miliard dollarëve të fondeve të klientëve, shkaktoi një rritje të paparë të kërkesës për shërbime offline ose “vetëkujdesje”, si Ledger. Ledger Stax do të shitet për 279 dollarë në internet nga fillimi i vitit 2023./ Reuters 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0