Industria minerare kërkon uljen e çmimit të rentës minerare


Përfaqësues të subjekteve minerare në Bulqizë, i kanë kërkuar ministrit të Financave Shkëlqim Cani, të rishikojnë masën e çmimit të referencës dhe të rentës minerare, pasi sipas tyre, çmimi i mineralit të kromit ka rënë ndjeshëm në treg, e për pasojë shpenzimet janë shumë më të mëdha se fitimet.

Për të mos shkuar deri në pikën e uljes së fuqisë punëtore, që do të ndikonte negativisht në jetën e qytetarëve të Bulqizës, ata i kërkuan ministrit Cani që të rishikojë vlerën prej 6% të çmimit të referencës dhe rritjen e rentës minerare në shitjet e brendshme.

“Që në nëntor të 2012-ës janë vendosur disa çmime reference dhe mbi këto çmime reference ne penalizohemi në lidhje me rentën minerare. Sot çmimi është përtokë. Të paguash 6% të një çmimi të referencës, që është shumë i lartë, absolutisht që kjo duhet parë patjetër. 6% është i mineralit të thatë, jo mineralit të lagur. E gjithë bota operon me mineral të thatë, jo me mineral të lagur. Na ka rritur prap rentën në shitjet e brendshme, jo pak por në mënyrë të konsiderueshme. Në 6% nuk ka futur vetëm vlerën e tatueshme, por 6% e vlerës totale të faturës me gjithë TVSH.”- deklaroi Eduart Keta, biznesmen kromi.

“Këto do ishin dy pikat kryesore që ne do na kishin ndihmu.”- u shpreh Edmond Isaku, biznesmen kromi.

Ministri i Financave, Shkëlqim Cani tha se bashkë me ministrin e Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri kanë nisur takimet për të rishikuar detyrimet e industrisë së kromit, si dhe gjatë javës në vijim do të dalin me një vendim të përbashkët për ta lehtësuar sadopak këtë industri, në mënyrë që të mos ketë shkurtime të punëtorëve.

Por, sipas ministrit Cani, kjo lehtësi nuk do të jetë as shumë favorizuese për industrinë, e as shumë e lartë, pasi edhe vetë buxheti varet nga këto të ardhura.

“Ne do të përpiqemi që të gjejmë një zgjidhje që t’i vijmë në ndihmë edhe industrisë, kuptohet që problemi do të pasohet dhe në qeveri dhe shpejt do duhet të marrë edhe ajo vendimet përkatëse. gjithnjë flasim në mbështetje të mbajtjes në punë të punëtorëve, që të mos krijojmë probleme në familjet shqiptare.”- u shpreh ministri Shkëlqim Cani.

/Balkanweb/

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale