ILO: Shqipëria e drejtë në pagat mes meshkujve dhe femrave


Shqipëria është ndër vendet me paga më të ulëta në Europë. Për më tepër, vitet e fundit, studimet tregojnë se paga reale është në ulje. Megjithatë, Organizata Ndërkombëtare e Punës (ILO), vëren se Shqipëria është mes vendeve me më shumë barazi gjinore në paga.

Hendeku gjinor në paga në Shqipëri 5.4% kur mesatarja globale është 18.4%. Vlerësimi bëhet në bazë të pagës për orë.

Belgjika kryeson për barazinë gjinore në të ardhura.

Edhe për treguesin tjetër, GINI, atë të barasizë apo hendekut të të ardhurave mes punonjësve në tërësi, vendi ynë renditet në pozicion të mirë. Koeficienti në këtë rast është 32. Megjithatë, kjo e renditur mes vendeve me të ardhura mesatare.

Vendet me të ardhura të larta, kanë një hendek më të ngushtuar  (26.1) ne barazinë e të ardhurave mes punonjësve në tërësi.

Raporti i ILO

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale