Ilaçi remdesivir rezulton efektiv tek pacientët me koronavirus

Ilaçi remdesivir rezulton efektiv tek pacientët me koronavirus


Pacientët e prekur nga Covid-19 të cilët po marrin një ilaç eksperimental, të quajtur remdesivir, po shërohen shpejt në SHBA. Shumica e tyre kanë mundur të shkojnë në shtëpi brenda ditësh, raportoi STAT News të enjten, pas një bisede me mjeken Kathleen Mullane nga universiteti i Çikagos.

“Pacientët që morën pjesë në një provë klinike të ilaçit, të gjithë kishin simptoma të rënda të frymëmarrjes dhe ethe, por ishin në gjendje të largoheshin nga spitali pas më pak se një javë trajtimi”, ka thënë mjekja.

Deri tani nuk ka asnjë terapi të aprovuar për Covid-19, e cila mund të shërojë pneumoni të rëndë apo sindromën e shqetësimit të frymëmarrjes akute, e njohur si Sars. Por Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në Shtetet e Bashkuara po shqyrton disa medikamente dhe trajtime të tjera, mes të cilave edhe ‘Remdesivir’.

Ilaçi u testua kundër Ebolas, por nuk pati shumë sukses. Testimet e shumta në kafshë ndërkohë treguan se ilaçi mund të parandalojë dhe trajtojë koronaviruset që lidhen me Covid-19, duke përfshirë SARS-in dhe MERS-in, sindromë respiratore e Lindjes së Mesme.

Në muajin shkurt, Organizata Botërore e Shëndetit tha që ‘Remdesivir’ tregoi potencial kundër Covid-19.

CNN Health

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0