Idriz Zogaj nga Kosova, kampion i kujtesës në botë


 

Ai është kapiten dhe trajner i ekipit kombëtar të kujtesës në Suedi, i cili fitoi medaljen e artë në vitin 2014. Idrizi ka trajnuar shumë atletë dhe gjithashtu ka botuar libra në temën e trajnimit të kujtesës.

Me aplikacione si “Zogaj Memo Gym”, “Remente” dhe “BrainFight”, Idrizi e ka çuar trajnimin e trurit në një nivel të ri . Videoja në youtube Idriz TEDx “Si të bëhesh një mjeshtër i memories”, me më shumë se 8 milionë shikime, është fjalimi më i shikuar dhe i pëlqyer për kujtesën në botë. Ajo renditet në top 30-shen e të gjitha videove në TEDx të publikuara deri më tani.

Idriz ishte memorizuesi më i mirë i Suedisë për pesë vjet me radhë, 2004-2008, dhe është themelues dhe kryetar i Këshillit Suedez të Sporteve të Kujtesës.

Misioni i Idrizit është që të bëjë trajnimin e kujtesës të përshtatshëm për të gjithë dhe diçka detyruese që duhet të mësohet në shkolla.

Kohët e fundit ai është i përfshirë në një hulumtim shkencor për trurin për një universitet të madh suedez.

Ai  gjithashtu ka marrë pjesë në dy dokumentarë, “Tokat më të Ftohta të Suedisë”  dhe “Kujtimet më të mira të Suedisë”.

/ Udemy

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale