Ideja Jote Për Biznes - Start Up 2018

Ideja Jote Për Biznes – Start Up 2018


Ideja jote për Biznes është një program që shndërron ide të mëdha në biznese të mëdha. Përmes një tradite të përvitshme, ky program ndihmon sipërmarrësit shqiptarë që kanë një ide biznesi të ndërtojnë një biznes të mirëfilltë. Në edicionin e tij të tretë programi vjen me fokus ndaj ideve StartUp.

Në kuadrin e përgjegjësisë sociale që Grupi Balfin ka ndaj shoqërisë Shqiptare, synon të mbështesë të rinj e të reja, njerëz me ide, të cilët janë të gatshëm të zhvillojnë bizneset e tyre dhe të jenë të suksesshëm.

  • Pse duhet të merrni pjesë?

Bizneset e suksesshme fillojnë me punë, me lidhjet e duhura dhe me frymëzim. Nëse ju keni një ide dhe dëshironi ta ktheni atë në një biznes fitimprurës, programi “Idjea jote për Biznes” mund t’ju ndihmojë.
Nëse kërkoni t’i jepni jetë projektit tuaj, si dhe të ndërtoni një strategji biznesi, kjo është mënyra më e mirë për ta arritur këtë gjë.

Aplikoni për tu bërë pjesë e këtij programi dhe shfrytëzoni shansin për t’ja prezantuar idenë tuaj Grupit Balfin, Grupit më të madh të investimeve në Shqipëri.

  • Duke marrë pjesë në programin “Ideja jote për Biznes” ju përfitoni:
  • Çmim monetar për të nisur biznesin tuaj
  • Mbështetje profesionale në realizimin e ideve tuaja

BALFIN është një ndër grupet private investuese më të mëdha në Shqipëri dhe rajon. Portofoli i investimeve të Grupit mund të kategorizohet në aktivitete për zhvillimin e pasurive të paluajtshme, shitje me pakicë, menaxhim i hapësirave tregtare apo industrial, shërbime, telekomunikacion, fincancim i konsumatorëve, industri minerare, turizëm, energji dhe agrikulturë. Grupi Balfin është një aktor kryesor në tregjet shqiptare dhe ato ndërkombëtare duke vepruar në 10 vende.

Programi “Ideja jote për Biznes” është projektuar për një qëllim – për të kontribuar në ekonominë e vendit e për të ndihmuar gjeneratën e ardhshme të inovatorëve shqiptarë të jenë të suksesshëm edhe në tregjet globale.
Për të arritur qëllimin e tij, programi identifikon sipërmarrësit me idetë më premtuese përmes një procesi konkurues, duke ofruar shpërblime për fituesit dhe ndihmë intensive follow-up.

Faza e Parë

Brenda pesë ditëve nga data e aplikimit, ju do të njoftoheni se projekt-ideja juaj është marrë në shqyrtim.  Të gjitha aplikimet do të kalojnë fillimisht një filtrim sipërfaqësor nga idetë e pabaza ose joreale.  Aplikantët me idetë më të mira, të cilat do të përzgjidhen nga Steering Committee do të njoftohen nga organizatorët e programit për kalimin e tyre në fazën e dytë.
Faza e Dytë
Në fazën e dytë, të gjithë aplikantët e përzgjedhur për të vazhduar konkurimin do të kenë mundësinë të takohen me përfaqësues të Grupit Balfin, profesionistë të fushës së biznesit, të cilët do të ofrojnë asistencën e nevojshme për konkurentët, në mënyrë që ata të përsosin strategjitë e tyre të biznesit.
Nëpërmjet konsultimeve të vazhdueshme, pjesëmarrësit në program do të përfitojnë suport maksimal për të zhvilluar më tej projektet e tyre dhe për të plotësuar gjithë dokumentacionin e nevojshëm.
Prej tyre, idetë më të mirë-strukturuara do të përzgjidhen nga Steering Committee si finalistë të programit dhe do të kalojnë në fazën e tretë.
Faza e Tretë
Nëse përzgjidheni si një nga finalistët e programit “Ideja jote për Biznes” dhe pasi të keni reflektuar në projekt të gjitha udhëzimet e dhëna nga profesionistët e fushës, ju do të paraqisni planin tuaj të biznesit, shoqëruar me dokumentacionin e nevojshëm përpara një jurie profesioniste nëpërmjet një prezantimi të shkurtër.
Nga kjo fazë do të shpallen edhe fituesit e programit “Ideja jote për Biznes”, të cilët do të përfitojnë:
• Çmimi I – Shpërblim në formën e një granti në vlerën 200.000 ALL

• Çmimi II – Suport në përgatitjen e dokumentacionit të duhur si dhe orientim në adresimin e institucioneve financare dhe atyre mbështetëse për të aplikuar për fonde si dhe zhvillimi i një plani të mirëfilltë biznesi.

Disa mund ta konsiderojnë thjesht një konkurs, por “Ideja jote për Biznes” është shumë më shumë. Programi ndihmon sipërmarrësit në zhvillimin e aftësive të tyre.

Kliko linkun për të aplikuar: https://bit.ly/2QjCFbR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0