I ftuari i Startup Grind Tirana, një kontribues i zhvillimit të ekonomisë shqipëtare - Business Magazine Albania

I ftuari i Startup Grind Tirana, një kontribues i zhvillimit të ekonomisë shqipëtare


Avni Ponari, CEO i SIGAL UNIQA GROUP AUSTRIA, një nga grupet më të mëdha të sigurimeve në rajon, lider i tregut të sigurimeve në Shqipëri dhe Kosovë, do të jetë i ftuari special i radhës në Startup Grind Tirana që do të zhvillohet më 24 shtator në orën 17.30 në mjediset e Proktik ICT Resource Center. 

Ponari pason  një figure të rëndësishme në sferën e sipërmarrësve botërore, investitorin turk, Baybars Altuntaş, i cili u ftua nga Startup Grind Tirana majin e kaluar duke shkaktuar nje jehone ne media dhe qarqet e biznesit ne vend.

Ponari themeloi në vitin 1999  SIGAL UNIQA fill pas procesit të privatizimit të tregut të sigurimeve në Shqipëri.
Duke pasur vizionin e duhur kundrejt ekonomisë së tregut dhe qëllimeve konkrete të zhvillimit, Ponari bëri të mundur realizimin e marrëveshjes me American Fund që ishte investitori i parë i huaj që depërtoi në tregun e sigurimeve në 2003. Një histori tjetër suksesi ishte marrëveshja me një investitor strategjik si UNIQA INSURANCE GROUP që është aksioner kryespr i kompanisë (68.64%) dhe një nga garantuesit më të mëdhenj të tërë tregut të sigurimeve.

Përveç përfshirjes së tij në industrinë e sigurimeve, Ponari ka ndikuar fort në zhvillimin e ekonomisë shqipëtare dhe financat e vendit ndërsa menaxhon dhe drejton shumë bzinese të tjera që operojnë suksesshëm në Shqipëri dhe në rajon.

Kontributi i madh dhe spikatës i Z. Ponarit është një ndër faktorët kryesorë  që shumë institucione shqipëtare dhe ndërkombëtare e kanë emëruar atë anëtar bordi: Shoqata e Investitoreve te Shqiperise, Agjensia  e Zhvillimit të Investimeve Shqiptare,  Dhoma Amerikane e Tregtise e te tjere. Që nga viti 2009, Z. Ponari është Konsull i Përgjithshëm Nderi i Japonisë në Shqipëri.

—-

►Vendi i aktivitetit
Protik ICT Center, “Papa Gjon Pali” Street, Nr 3, Tirana

►Axhenda:
17:30 Networking and Food
18:30 Fireside Chat
19:30 Networking

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0