Huawei, sponsori kryesor i eventit Demo Day nga Tirana Inc - Business Magazine Albania

Huawei, sponsori kryesor i eventit Demo Day nga Tirana Inc

Huawei

Huawei ishte sponsori kryesor i eventit Demo Day, të realizuar nga Tirana Inc. në datën 17 shkurt në sallën e koncerteve “Tonin Arapi”. 10 ekipe startup-esh studentore, të cilat kanë qenë pjesë e programit të parë pilot Tirana Inc., prezantuan idetë e tyre të biznesit në DEMO DAY, përpara ambasadorëve të BE-së dhe të shteteve anëtare, ministres së Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, kryetarit të bashkisë së Tiranës, përfaqësuesve të Huawei-t, përfaqësuesve të universiteteve dhe sektorit privat, aktorëve të ekosistemit të inovacionit, miqve dhe familjarëve. Inkubatori i parë multi-universitar në Shqipëri ka si qëllim të mbështesë ekipet studentore me ide të shkëlqyera biznesi dhe të bëhet destinacioni numër një për sipërmarrësit e rinj që synojnë të ndërtojnë biznesin e tyre.

Gjiganti kinez, i pranishëm në Shqipëri që prej vitit 2008 është përkujdesur që t’i vijë në ndihmë studentëve shqiptarë me praktikat dhe pajisjet më të fundit të teknologjisë elitare në botë. Vitin e kaluar, Huawei në bashkëpunim me Fakultetin e Teknologjisë së Informacionit, nisi rrugëtimin e programit ndërkombëtar “Seeds for Future” për herë të parë në Shqipëri dhe sponsorizoi Tirana Inc. me pajisjen inteligjente Huawei IdeaHub. Huawei IdeaHub është një mjet produktiviteti për zyrën inteligjente, e cila bashkon shkrimet, video konferencat me definicion të lartë (HD) dhe mundësitë për të qenë i lidhur përmes wireless. Nëpërmjet kësaj pajisje të zgjuar, studentët shqiparë do të kenë mundësinë të ndërtojnë një botë plotësisht të lidhur dhe inteligjente.

Demo Day ishte një program gjatë të cilit sipërmarrësit e rinj fituan aftësi për të komunikuar në mënyrë efektive idenë e tyre të biznesit tek investitorët potencialë dhe palët e tjera të interesuara. Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca, i pranishëm në aktivitet u shpreh: “Përpjekjet e përbashkëta të shteteve  anëtare nën ombrellën e projektit, me multi-donatorë ‘EU for Innovation’, kanë ndihmuar shumë në  krijimin e Tirana Inc. Një projekt i tillë është në interesin e të rinjve shqiptarë, sidomos nën kornizën e mundësive nga Tirana, Kryeqyteti Rinor Evropian 2022 për të ndarë vizione, për të shfaqur talente, për të  takuar njerëz të rinj dhe për t’u angazhuar.”

Lexo: Startup-et studentore vlerësohen me çmime pas 100 ditëve të inkubimit me Tirana Inc.

Marjan Hoxha, Drejtues i Huawei-t për Bizneset në Shqipëri, Maqedoni dhe Kosovë, ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me këtë event të rëndësishëm të realizuar nga Tirana Inc. “Ne si Huawei, së bashku me Tirana Inc. u japim të rinjve mundësinë të udhëheqin përmes inovacionit. Krenar që shoh Huawei-n të mbështesë brezin e ri, krenar që shoh produktin Huawei IdeaHub të mbështesë Tirana Inc. dhe të jetë pjesë e BE-së për iniciativën e inovacionit në Shqipëri.”

Edukimi i mirë është toka pjellore në të cilën zënë rrënjë ëndrrat, prandaj Huawei është përkushtuar t’i japë mundësi arsimore të gjithë të rinjve të kuptojnë njohuritë më të fundit të TIK-ut duke mbjellë farat e një të ardhmeje digjitale të lulëzuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0