Facebook pritet të prezantojë projektin Libra Bllokchain javën e ardhshme


Projekti i shumëpritur i kriptovalutës së Facebook-ut, i cili ka më shumë se një vit që është duke u implementuar, do të bëhët i njohur për publikun në fillim të javës së ardhshme.

Facebook dhe dhjëtra partnerë, të cilët do të prezantojnë Libra Association, me seli në Gjenevë, e shohin kriptovalutën Libra si, “një monedhë e thjeshtë globale dhe një infrastrukturë financiare” që do të përdoret nga miliarda njerëz.

Libra do të ndërtohet në blockchain Libra, një “blokchain i sigurtë, i qëndrueshëm dhe i besueshëm” dhe i mbështetur nga Libra Reserve, “një rezervë e pasurive reale”, që do të ofrojë kriptovalutën me “stabilitet dhe inflacion të ulët.”

Libra blockchain pritet të prezantohet të martën, më 18 qershor, sipas një postimi nga Facebooku dhe siç është raportuar fillimisht nga TechCrunch. Kjo ngjarje do të nënkuptojë fillimin e një ‘testneti’ të destinuar për të parë reagimet e publikut mbi projektin dhe për të dhënë informacione për planet e ardhshme.

Lancimi i Librës pasqyron përpjekjet më të guximshme të Facebook-ut në shërbimet financiare dhe gjiganti i rrjeteve sociale shpreson se do të krijojë mundësi të reja për “1.7 miliardë njerëz të rritur, globalisht” që janë “jashtë sistemit financiar dhe pa qasje në një bankë tradicionale”.

Në postim, Facebook kritikon blockchain-et ekzistuese, për të cilat ai pretendon se ende nuk kanë arritur nivelin e duhur, duke i bërë ato zgjidhje të dobëta si një dyqan me vlerë dhe për t’u përdorur si mjet këmbimi.

Facebook beson se qasja e saj bashkëpunuese dhe e përshtatshme, do ta ndihmojë të kapërcejë pengesat që ballafaqohen me kriptovalutat tjera.

Kompanitë e përfshira në projekt, si anëtarë të konsorciumit qeverisës, janë kompani teknologjike, kompani me asete dixhitale dhe shitës me pakicë, si Anchorage, firmën e pagesave Visa, shkëmbimin e kriptovalutave Coinbase dhe shumë të tjerë.

Facebook dhe Libra Association kanë për qëllim që të lancojnë Libra blockchain dhe një ekosistem për ta mbështetur atë deri në vitin 2020.

The Block

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale