Horoskopi javor i Biznesit dhe Jetës Profesionale-25 Janar 2016

Horoskopi javor i Biznesit dhe Jetës Profesionale-25 Janar 2016


1.Dashi (21 mars-19 prill)

Nëse kthimi i Venusit në sektorin tuaj të karrierës ka bërë të ndryshojnë rregullat e lojës, atëherë kthimi i drejtëpërdrejtë i Mëerkurit të Martën është spostimi i parë i çfarëdolloj pasoje reale në këtë fazë reale, duke i “lëshuar frenat nga dora” dhe duke rikthyer dritën jeshile në këtë vit të ri profesional. Me vlerësimin e vitit tuaj profesional dhe një pikë të re nisje të stabilizuar, Venusi dhe Mërkuri bëhen bashkë për t’i bërë gjërat që të ecin përpara dhe këta të fundit po e çojnë shpirtin e bashkëpunimit në ekstrem. Ata jo vetëm që po bëhen bashkë në një mënyrë që ju lejojnë ju të vendosni mendjen dhe zemrën në të njëjtën faqe, por me forca në të dy frontet, edhe të punës, edhe të karrierës. Kur Hëna të kthehet në sektorin tuaj të punës në mes të javës, jo vetëm që nuk do të ketë një sens më të mirë që ‘vala’’ është rikthyer, por dyert do të qëndrojnë të hapura përderisa nuk keni arritur potencialet tuaja, në mënyrë të veçantë në sektorin e punës.

2. Demi (20 prill-20 maj)

Rikthimi i Diellit në sektorin tuaj të karrierës gjatë pjesës së fundit të javës së kaluar ju sjell ju në javën tuaj të parë të plotë të azhornimit vjetor, pikën ku viti juaj i ri profesional merr zyrtarisht ‘startin’. Megjithatë, ndërsa java e parë e plotë e Diellit në sektorin tuaj të karrierës do të jetë kur drita diellore do të bjerë më në fund në situatën, çështjet dhe opsionet tuaja të karrierës, ajo do të zbulojë një situatë shumë aktive dhe faktin se ju tashmë e keni një startim. Falë vizitës së shkurtër të Mërkurit në fillim të këtij viti ju keni tashmë një shans për t’iu rikthyer lojës dhe për të sjellë ide mbi tavolinë, ndërkohë që ju e keni shpenzuar pjesën më të madhe të vitit të fundit duke ripërcaktuar përkufizimin tuaj të suksesit profesional. Mungojnë emergjencat, me Zotat e profesionit që ju japin kohë deri në mes të Marsit për ta nxjerrë nga ‘balta’ këtë vit të ri profesional.

3. Binjakët (21 maj-21 qershor)

Ndërsa Dielli nuk do të kthehet në sektroin tuaj të karrierës deri në fund të muajit të ardhshëm, me Marsin që po i bën gjërat të marin “zjarr” që tani në sektorin tuaj të karrierës, që nga momenti kur Zotat e profesionit të fillojnë të vendosin ‘skelat’ nëpër vende, që do ta bëjnë nga fundi i kësaj jave, do të bëhet e qartë se gjërat po fillojnë të marrin formë. Sigurisht që ky vit i ri profesional ka qenë jo shumë i mirë, por nga fundi i javës ëndrrat e vjetra të profesionit do të fillojnë të marrin një terren të ri të jetës. Të qënit të lindur në një sens të ri të vetëbesimit dhe ndërkohë që nuk ka qenë koha e duhur për të përqafuar ëndrrat e guximshme të së kaluarës, ka një sens në rritje që atyre po u vjen koha. Ju keni pritur për vite që këto kushte të vinin gjatë muajve të ardhshëm.

4. Gaforrja (22 qershor-22 korrik)

Largimi i Venusit nga sektori juaj i punës gjatë fundjavës ju sjell në një pikë ku çështjet e punës fillojnë të lehtësohen, me një fazë aktive që më në fund filloi gjatë Nëntorit të kaluar, ndërkohë që një fazë aktive e frontit të karrierës nuk do të fillojë para Marsit. Me forcat madhore në lojë në të dyja frontet, edhe të punës, edhe të karrierës, ‘rrotat’ do të vazhdojnë të xhirohen dhe ky moment i mirë do të vazhdojë, por në të dyja frontet jeni të aftë të bëni një hap prapa dhe të fokusoheni në kornizën e madhe të gjërave. Edhe Zotat e profesionit do t’ju inkurajojnë për ta mbajtur larg ‘kapelën’ e profesionit, veçanërisht në ditët e para të javës, me një Hënë të Plotë në sektorin e të ardhurave duke e bërë më shumë çështjen rreth parave. Me disa zhvillime surprizë në sektorin e të ardhurave në Shkurt, në ditët e para të javës në veçanti ka shanse më të mëdhaja për t’i sjellë bashkë çështjet e të ardhurave, punës dhe të karrierës.

5. Luani (23 korrik-22 gusht) 

Largimi i Diellit në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar nga sektori juaj i punës solli javët më aktive të vitit për rezultate në çështjet e punës, me shtytjen për ta nxjerrë vitin e re profesional ‘nga balta’, ndërsa fokusi ishte spostuar në momentin e madh. Këtë vit ju nuk jeni kurrkund afër kësaj pike dhe me Venusin që kalon një ditë të plotë në sektorin tuaj të punës të Hënën dhe Mërkurin që nuk kthehet drejtëpërdrejtë deri të Enjten, kjo është java ku fillon gjithçka. Ndërsa Dielli kaloi një muaj duke ndriçuar me dritë diellore në situatat, çështjet dhe opsionet e punës dhe krijoi një pikënisje autentike, kjo është java kur fillojnë vërtet të shpalosen zhvillimet. Venusi është këtu për të tërhequr mundësi, ndërsa kthimi i drejtëpërdrejtë i Mërkurit do të ‘nxjerrë frenat nga duart’ dhe dritat jeshile do të ndizen.

6. Virgjëresha (23 gusht-22 shtator)

Ndërsa java e parë e plotë e Diellit në sektorin tuaj të punës mund ta shkëpusin nga një fillim jo i mirë, çfarëdolloj tension pune në orët e hershme të javës është një kujtesë e nevojës për ta ngadaësuar hapin. Në njëfarë pike gjatë vizitës së gjatë të Diellit gjatë muajit në sektorin e punës, gjithmonë në këtë periudhë të vitit Hëna do të lëvizë në drejtim të kundërt, duke krijuar një Hënë të Plotë që sjell thirrje për zgjim që siguron se ju keni vëmendjen, ndërkohë që sjell një kujtesë kohë pas kohe se duhet të përsahkallëzoni mbrapsht hapin tuaj. Kjo Hënë e Plotë filloi gjatë fundjavës dhe gjatë ditëve të para të Diellit kjo do t’ju dërgojë thirrje për zgjim gjatë ditëve të para. Me kaq shumë gjëra për t’u zbuluar ndërmjet ditëve aktuale dhe mesit të Marsit kjo ju kujton të mos krekoseni përpara kohe, por në vend të saj të eksploroni të gjitha opsionet tuaja. Këtë vit ju doni dhe keni nevojë për diçka më shumë, veçanërisht kur vjen fjala për kënaqësinë nga puna.

7. Peshorja (23 shtator-23 tetor)

Për shkak se Hëna e la sektorin tuaj të karrierës të Hënën, që ishte vizita e parë për 2016-n, dhe që nga muaji i fundit i Hënës së Plotë, ju jeni të aftë të shkoni drejt javës së re me mprehtësinë e instikteve tuaja profesionale, me shumë gjëra për ta “vrarë mendjen”. Me Diellin i cili nuk do të kthehet në sektorin tuaj të karrierës deri muajin e ardhshëm, ju keni ende kohë të stabilizoheni në këtë vit të ri profesional pa qenë nevoja të ndërmerrni veprime para se të jeni gati. Me dritën diellore që nuk do të bjerë në situatat, çështjet dhe opsionet e punës deri muajin e ardhshëm, këto të fundit do të jenë të pakta, nëse nuk do të ketë urgjenca. Gjithsesi gjatë fundjavës diçka do të fillojë të lëvizë, me një nuhatje më të mirë për para kur imagjinata juaj fillon të punojë dhe ëndrrat e vjetra vijnë sërish në jetën tuaj. Ajo që po përjetoni ju është rikthimi i shpresës.

8. Akrepi (24 tetor-21 nëntor)

Cilado javë që fillon me Hënën në sektorin tuaj të karrierës do t’ju japë një fillim të mbarë, ndërkohë që ju siguron se instiktet tuaja profesionale janë të mprehta dhe veçanërisht kur është vizita e parë e Hënës për vitin. Gjithsesi, kur kjo është gjithashtu edhe një Hënë e Plotë, atëherë kjo shkon në një kategori tërësisht të re, e fuqishme mjaftueshëm jo vetëm për t’i dhënë një fillim të mbarë javës, por për t’i dhënë edhe vitit tuaj profesional. E Hëna është dita e plotë e Saturnit në sektorin tuaj të të ardhurave, duke ju sjellë ju në pikën ku fillon udhëtimi i vërtetë, me të gjitha opsionet në tavolinë, ndërkohë që forcat e punës po fillojnë të fitojnë tërheqje. Kur Hëna të largohet të Martën ju do t’i keni të gjitha opsionet e të ardhurave tuaja, punës dhe të karrierës në të njëjtën faqe, gati për ta filluar këtë vit të ri profesional me seriozitet. Deri më tani ka qenë koha kur jeni përpjekur të gjeni momentin tuaj.

9. Shigjetari (22 nëntor-22 dhjetor)

Rikthimi i Hënës në sektorin tuaj të karrierës gjatë mesit të javës ka gjasa të jetë një moment i një cikli të plotë, duke ju sjellë mbrapsht në shumë prej ndjenjave dhe influencave me të cilat nisët vitin, por edhe për t’ju zbuluar se sa shumë ka ndryshuar që prej asaj kohe. Për herë të parë në 12 vite ju keni ardhur në Vitin e Ri me Jupiterin fatsjellës në sektorin tuaj të karrierës, gjithashtu edhe me Hënën këtu, duke ju mprehur instiktet profesionale dhe duke ju dhënë ju një qasje intuitive rreth forcave që veprojnë “prapa skene”. Që nga kjo Hëna ka kompletuar një cikël të plotë dhe kthehet në pikën fillestare, vetëm për të zbuluar se që nga ajo kohë Jupiteri është tërhequr, duke ia hapur dyert të kaluarës dhe potencialeve të pashfrytëzuara ende dhe ka një nivel tërësisht të ri të të ardhurave potenciale. Qëndroni gati për të matur ‘pulsin’ me gishtërinjtë tuaj dhe ‘veshët hapur’ veçanërisht gjatë mesit të javës.

10. Bricjapi (22 dhjetor-19 janar)

Me asnjë nga planetet në asnjërën prej shtëpive profesionale që kur Marsi la sektorin tuaj të karrierës në ditët e para të vitit, vizitat e përmuajshme të Hënës janë bërë esenciale për të dyja frontet, të punës dhe karrierës. Kështuqë kur Hëna të rikthehet në sektroin tuaj të karrierës të Premten, duke kërkuar që të mbani “kapelën” tuaj profesionale gjatë fundjavës nuk duhet të ketë përplasje, aq më tepër kur kjo do të jetë shumë më e rëndësishme se vizita e saj javën e kaluar në sektorin e punës. Javën e kaluar ju patët një qasje më intuitive në çështjet e punës, por kur Hëna të kthehet në sektorin e karrierës të Premten kjo do të bëjë më shumë se sa vetëm mprehjen e instikteve profeisonale dhe do të sjellë disa pista me vlerë, dhe mendjemprehtësi.  Si vizita e parë që me largimin e Marsit, ky do të jetë një shans për të riparë pasionet profesionale, shpirtin konkurrent dhe luftarak me të cilin erdhët gjatë nisjes së vitit.

11. Ujori (20 janar-18 shkurt)

Pavarësisht faktit se Hëna do të shpenzojë më pak se 12 orë në të dyja frontet tuaja profesionale këtë javë, ajo do të ketë një ndikim befasues. Duke qenë se e la sektroin e punës të Dielën, Hëna mund të largohet kur ju të shkoni drejt javës së re, por duke u bërë një qark i plotë nga muaji i fundit i Hënës së Plotë ju vetëm sa po nisni të përpunonmi pistat e vlefshme që do t’ju vijnë gjatë fundjavës. Kjo do të ketë një influencë gjatë ditëve të para të javës në veçanti, ndërkohë që rikthimi i saj në sektorin tuaj të karrierës gjatë fundjavës do t’ju sigurojë se do ta përfundoni javën me instiktet e mprehura. Kjo do të ketë një ndikim në javën e ardhshme dhe në mënyrë të veçantë gjatë hyrjes drejt Shkurtit, me shansin për të rivizituar pasionet dhe shpirtin luftarak me të cilin erdhët gjatë ditëve të para të nisjes së vitit.

12. Peshqit (19 shkurt-20 mars)

Të nisni javën me Hënën në sektorin tuaj të punës ka për të qenë gjithmonë një bekim miks, duke siguruar instiktet tuaja të jenë të mprehta dhe duke evokuar disa përgjigjie të forta emocionale. Kjo do të jetë tipike gjatë muajit të parë të Hënës së Plotë të 2016-ës, ku çdo gjë do të jetë e ekzagjeruar dhe amplifikuar. Që nga pistat e vlefshme kjo ju katapulton drejt çdo tensioni ose presioni, ndjenjat që evokon kjo ka gjasa të jenë më të mëdha se vetë jeta. Sërish pas largimit të Venusit nga sektori juaj i karrierës dhe në një kohë kur çështjet e sektorit të të ardhurave dhe të karrierës janë të fokusuara në kornizën e madhe, ka shans për të bërë bashkë jo vetëm çështjet e të ardhurave, punës dhe karrierës, por të sjellë sërish fokusin kohë pas kohe. Deri me largimin e Hënës të Martën qëndroni gati për të ndjerë pulsin dhe ‘veshët hapur.’

 

/Forecasters/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0