Horoskopi javor i Biznesit dhe Jetës Profesionale- 22 Shkurt 2016


Horoskopi javor i Biznesit 22 Shkurt 2016- 28 Shkurt 2016:

1.Dashi (21 mars-19 prill)

Kur Venusi la sektorin tuaj të karrierës javën e kaluar solli nxitjen për ta ngritur këtë vit nga toka, duke ju sjellë ju në atë që duhet të ishte java juaj e parë e plotë ku gjërat e ngadalësojnë pak hapin dhe ku ju jeni të aftë të shkoni mbrapa në një fazë ku bëhet fjalë për rrugëtimin. Më mirë se sa java e qetë që mund të keni pritur, një Hënë e Plotë në sektorin tuaj të punës të Martën është e vendosur për t’ju mbajtur ju ende në lojë. Ndërsa ju do të keni gjithmonë një Hënë të Plotë në sektorin tuaj të punës në njëfarë pike gjatë vitit të vjetër diellor, ndodhet zakonisht një qiri në erë, një shtytje për çështjet e punës por pa arritur mbështetjen e këtij momenti të rëndësishëm. Këtë vit ju keni Jupiterin fatlum në bord dhe me një nxitje në karrierë që sapo ka përfunduar javën e kaluar, kjo mund të jetë një katalizator për çështjet e punës dhe karrierës.

2. Demi (20 prill-20 maj)

Ndërsa ekziston nevoja për t’u kujdesur për çfarëdolloj paralajmërimi të balancës mes punës dhe jetës personale në ditët e para të javës, kjo nuk do të prishë atë që është e destinuar të jetë një javë profesionale jashtëzakonisht e mirë, pavarësisht se ia vlen barra qiranë që t’i kushtohet vëmendje. Ndërsa Venusi  shpenzon javën e parë dhe Mërkuri javën e tij të fundit në sektorin tuaj të karrierës ju më në fund e keni zemrën dhe kokën tuaj në lojë dhe pas largimit të javës së fundit të Diellit, një shans për të filluar finalizimin e lançimit të vitit tuaj të ri profesional. Ndërsa Mërkuri sjell mrehtësinë intelektuale që duhet për të bërë zgjedhje, vendime dhe plane të zgjuara, Venusi po punon për t’i dhënë zjarr vetëbesimit, dëshirave dhe pritshmërive tuaja profesionale, gjithashtu edhe për tërheqjen e mundësive dhe vëmendjeve në rrugën tuaj. Ndërkohë, rikthimi i Hënës në sektorin tuaj të karrierës të Enjten është një shans për të patur një qasje më intuitive në çështjet e punës.

3. Binjakët (21 maj-21 qershor)

Java e parë e plotë e Diellit në sektorin tuaj të karrierës nuk do të jetë asgjë më shumë se e vakët. Për të filluar me të do të jetë e vështirë për të menduar rreth kontrolleve në realitet, me forcat në lojë në ditët e para të javës që janë më të fokusuara në frymëzimin e ëndrrave dhe imagjinatës profesionale. Një Hënë e Plotë është opozitë midis Diellit dhe Hënës kështuqë nga natyra e saj do të krijojë pak tension, por është gjithashtu një shans i vlefshëm për adresimin e çështjeve të balancës mes punës dhe jetës personale, në mënyrë të veçantë para se të shkoni drejt Marsit, muajit më të rëndësishëm të këtij viti profesional. Nga fundjava ju do të keni një balancë më të mirë midis ëndrrave dhe reallitetit, të ndërgjegjshëm se të dyja janë njësoj të rëndësishme.

4. Gaforrja (22 qershor-22 korrik)

Në të njëjtën kohë që pozicioni i Hënës në sektorin tuaj të të ardhurave në ditët e para të javës po ju jep një nuhatje për para, sapo shkojmë edhe drejt Marsit, një muaj profesionist që ndryshon lojën, ka ende disa hapa që ju ndajnë pasi Zotat e profesioneve nuk po lëvizin ende. Megjithatë kjo nuk do të shtypë një sens në rritje të vetëbesimit tuaj, ndërsa Marsi i afrohet rikthimit të tij në sektorin tuaj të punës nga fundi i javës dhe Dielli sektorit tuaj të karrierës vetëm disa javë më vonë. Avantazhi që keni ju është se ka tashmë forca madhore në lojë në të dyja frontet dhe janë këto forca të cilave do t’u flasë vizita e Hënës në sektorin tuaj të të ardhurave në ditët e para të javës. Po ashtu si nuhatja për para dhe shansi për t’u rreshtuar për atë që fshihet pas profesionalisht, ka një sens se aty ku gjërat shkojnë në mënyrë profesionale, do të ndiqen nga paraja.

5. Luani (23 korrik-22 gusht)

Nëse java e parë e plotë e Plutonit i vetëm në sektorin tuaj të punës është ndonjë tregues, atëherë ju jeni në duar të sigurta dhe gjërat nuk janë të destinuara të tërhiqen tani së afërmi. Kur Venusi la sektorin tuaj të punës javën e kaluar ai solli një nxitje aktive për ta ngritur këtë vit të ri nga toka për ta vënë në rrugën e duhur, ashtu siç do të bëjë çdo vit gjatë kohës së tij këtu nga 2008 deri në 2024-ën, Plutoni ka qëndruar në gatishmëri që gjërat të funksionojnë dhe çështjet të ecnin përpara. Kalimi i Hënës në sektorin tuaj të të ardhurave në këtë pikë ka për të qenë gjithmonë një avantazh, duke ju dhënë një nuhatje për para ndërsa ju jeni në tranzit nga një vrap i lehtë në një maratonë, pa u bërë ende Hëna e Plotë vetëm pak orë pas rikthimit të Martën kjo ka fuqinë t’u japë një shtytje edhe çështjeve të të ardhurave dhe atyre të punës.

6. Virgjëresha (23 gusht-22 shtator)

Ndërsa ju mund të ndjeni një humbje të motivimit në ditët e para të javës, kjo ka më shumë gjasa që t’i ndihmojë se sa t’i pengojë javët e ardhshme për t’i rritur shpejtësinë këtij viti profesional. Kur Dielli la sektorin tuaj të punës javën e kaluar ai ju la me një pikënisje autentike, por me Mërkurin në javën e tij të plotë të fundit dhe Venusin në javën e tij të plotë të parë vetëm tani e keni zemrën dhe mendjen në të njëjtën faqe dhe në lojë. Ndërsa Mërkuri do të largohet më pas javën e ardhshme, duke e bërë të rëndësishme që ju të keni vëmendjen në lojë, idetë mbi tryezë dhe linjat e komunikimit të hapura, me Venusin duke qëndruar edhe për një javë tjetër është zemra juaj që do të thotë fjalën e fundit.

7. Peshorja (23 shtator-23 tetor)

Java e fundit e plotë e Diellit në sektorin tuaj të punës nuk do të jetë më shumë se e plogësht. Pak rëndësi ka nëse janë të ngritura apo të ngiruta, rruga është jo e lehtë për ta bërë këtë vit profesional që të rrisë shpejtësinë. Java fillon lart, me një rreshtim ndërmjet Ceresit dhe Neptunit në sektorin tuaj të punës një ribashkim forcash që u bë më në fund së bashku pas 4 viteve, i përgjegjshëm për ëndrrat dhe aspiratat që lindën qënga ajo kohë. Ata janë edhe njëherë tjetër bashkë për t’i dhënë zjarr imagjinatës suaj, ëndrrave dhe sensit të asaj që është e mudnur. Sërish Hëna e Plotë e së Martës mund t’i shikojë gjërat që të mos shkojnëmirë, me disa tensione në punë ndërsa përgjigjiet e forta emocionale bëjnë avokatin e djallit. Prapëseprapë nga fundjava diçka e fuqishme ju pret.

8. Akrepi (24 tetor-21 nëntor)

Filimi i javës me Hënën në sektorin tuaj të karrierës do të jetë gjithmonë një avantazh, duke u siguruar që instiktet tuaja profesionale janë të mprehta që nga fillimi. Kjo është vizita e parë e Hënës që nga fillimi i Vitit të Majmunit, një vit që është zakonisht i mbarë për çështjet profesionale për të gjithë ata të shenjës së Akrepit, duke ju dhënë shansin të keni një qasje intuitive se në cilën rrugë po drejtohen tani rrymat. Me disa zhvillime të mëdhaja në frontet e të ardhurave dhe të punës në Mars, duke filluar nga fundi i javës së ardhshme, ky është gjithashtu një shans i vlefshëm për të mbajtur qëndrimet tuaja të përgjithshme profesionale. Me Marsin i cili është i destinuar të jetë një muaj i rëndësishëm në ndryshimin e lojës në frontet e të ardhurave, punës dhe të karrierës jini vigjilentë, veçanërisht në ditët e para të javës, duke u besuar se çfarë ju thonë instiktet profesionale, por pa i mbimenduar gjërat.

9. Shigjetari (22 nëntor-21 dhjetor)

Në njëfarë pike gjatë vizitës së gjatë të Diellit në sektorin tuaj të shtëpisë dhe familjes, muaj nga i cili kjo është edhe java e parë e plotë, Hëna jo vetëm që nuk do të kalojë në sektorin tuaj të karrierës por gjatë këtij procesi do të krijojë Hënën e Plotë. Kjo ka dy misione, e para të adresojë çështjet e balancës punë-jetë personale dhe e dyta, t’u japë çështjeve profesionale një shtytje që është kaq shumë e nevojshme. Kjo është zakonisht pika më pak aktive në vitin tuaj profesional. Por çfarë mund të sjellë një Hënë e Plotë në sektorin tuaj të karrierës me elementët e fatit? Ju duhet të shkoni drejt javës me një mendje të hapur, sepse për herë të parë në 4 dekada jeni gati për ta zbuluar.

10. Bricjapi (22 dhjetor-19 janar)

Në një pikë gjatë vitit ku nuk ka aktivitet planetar në asnjë prej fronteve profesionale, diçka që ju ende po mësoheni me të, vizita e përmuajshme e Hënës në sektorin tuaj të karrierës do të ishte gjithmonë e rëndësishme. Megjithatë, ka diçka që është më shumë domethënëse se sa vetëm shansi për të arritur tek instiktet tuaja profesionale ndërsa lëviz nga e Enjtja drej të Dielës dhe është në fakt hapi i parë i një shkalle të re të rëndësishme. Kjo është një praktikë e cila ndodh para eklipsit hënor të muajit të ardhshëm, ndërsa kjo do të përdoret nga Zotat e profesioneve për t’u radhitur për rikthimin fatsjellës të Jupiterit në Shtator, do të ketë disa lëvizje më të kujdesshëm manovruese prapa skenave. Ndërsa ju nuk mund t’i shikoni aspektet e fshehura, Zotat e profesioneve munden, me nevojën për t’iu besuar guximit tuaj.

11. Ujori (20 janar-18 shkurt)

Gati për të lënë sektorin tuaj të karrierës në fund të javës së ardshme Marsi, planeti luftëtar i kozmosit po bën të priturën dhe të papriturën. Sërish paasionet tuaja profesionale, shpirti luftarak dhe konkurrues po nxiten nga një sens mburrjeje  dhe gatishëmrie për të luftuar për atë që doni. Kjo mund t’u japë një shtysë gjërave kur Hëna të rikthehet në sektroin tuaj të karrierës gjatë fundjavës, duke siguruar që instiktet tuaja profesionale janë të mprehta ndërsa shkoni drejt javës  finale, por është gjithashtu duke rikrijuar kushtet që i bënë gjërat të shkonin keq në ditët e para të vitit. Arsyeja për mungesën e urgjencës është sepse nuk ka vërtet nevojë për të.

12. Peshqit (19 shkurt-20 mars)

Duke shkuar drejt javës me Hënën në sektorin tuaj të punës ju jep një privilegj intuitiv që nga fillimi, por çfarë është më e rëndësishme se sa ky privilegj intuitiv ëshët ajo që po ‘peshkohet’. Kjo është vizita e parë e Hënës që kur dallga u kthye në favorin tuaj në frontin e punës, por gjithashtu e fundit para rikthimit të Marsit në sektorin tuaj të karrierës në fund të javës së ardhshme dhe zhvillimeve të mëdha në fronitn e të ardhurave muajin e ardhshëm. Një qasje intuitive në çështjet e punës vjen nga një burim që e di se çfarë ndodhet atje ku ju nuk mund të shikoni dot, por Zotat e profesioneve munden. Ndërsa kjo është më shumë t’i kushtoni vëmendje përgjigjieve tuaja emocionale në frontin e punës, nga kjo një kornizë më e plotë po fillon të dalë në pah në aspektin e fronteve të të ardhurave, punës dhe karrierës.

/Forecasters/

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale