Të rinjtë milionerë! Start Up Grind Albania, pikënisja për t’ia dalë mbanë - Business Magazine Albania

Të rinjtë milionerë! Start Up Grind Albania, pikënisja për t’ia dalë mbanë


Janë të rinj plot ide dhe dëshire për të revolucionarizuar tregun vendas dhe botëror me shpikjet e tyre teknologjike.
Janë të etur për sukses edhe pse në hapat e parë, sipërmarrësit e rinj tregojnë historitë personale sesi ia kanë dalë mbanë, nga një investim modest por me ide te qarta në kokë sot këta të rinj fitojnë miliona.

“Shpi.al është i vetmi portal dedikuar shtëpive. Ne kemi filluar me 400 dollarë sot gjenerojmë 10-fishin e kësaj vlere në muaj. E bukura e teknologjisë mund të bësh gjëra të mëdha me pak lekë”, thotë Tomi Kallanxhi, themelues dhe drejtor ekzekutiv i i sitit Shpi.al.

“Novacioni ynë është dixhitalizmi i gjithë kartelave të dentistëve. Për herë të parë në aplikacionin tonë pacientët mund të kenë historikun e tyre dentar. Ideja lindi kur dentistit tim i’u prish kompjuteri. Duam të revolucionarizojmë fushën e dentarisë”, tregon Alen Saqe, themelues i kompanise Dentem.

Ndërsa, Megi Kaçaj, Sipërmarrëse e Agjencisë Medical Tourisem thotë: “Duke pasur durim dhe duke rrezikuar do vijnë gjëra shumë të mira”.

Pak kush e di në vendin tonë se “StartUp Grind” është një iniciativë rreth suksesit, edukimit dhe inspirimit. Është historia personale dhe mësimet e marra nga fillimet modeste të një biznesi tek shkëlqimi i tij duke përfshirë edhe dështimet por më e rëndesishmja është historia për të shtruar rrugën drejt ndërtimit të sipërmarrjeve të reja e veçanërisht për te nxitur idetë për ti fuqizuar ato.

E krijuar nga gjigandi Google në Silicon Valley, Kaliforni 5 vite më parë “Startup Grind” është vendi ku CEO -t e kompanive të sukseshshme mblidhen sëbashku me të rinjtë dhe investitorët me qëllim nxitjen e inovacionit dhe shpirtit të sipërmarrjes. Ashtu sikurse në 170 qytete të botës, prej një viti Shqipëria ka tashmë komunitetin shqiptar.

Në një mbrëmje festive ky komunitet i StartUp Grind Albania u mblodh në ambientet e Tirana Biznes Park ku ndau idetë dhe diskutimet me të apasionuarit pas teknologjisë dhe sipërmarrjes.

Startup Grind është një mundësi e artë për të gjithë sipërmarrësit e rinj ku mund të takohen dhe njohin profesionistë të fushave të ndryshme shqiptare dhe të huaj ku mund të ndajnë eksperiencat e tyre.

(BalkanWeb)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0