Hexa startup studio ofron partneritet për startup-e në rritje të ngadalshme - Business Magazine Albania

Hexa startup studio ofron partneritet për startup-e në rritje të ngadalshme

Startup studio Hexa, e vendosur në Paris, po zgjerohet  për të bërë partneritet me kompani në rritje që tashmë kanë gjetur përshtatjen e produktit në treg.

Me emrin Hexa Scale, startup studio po kërkon kompani B2B që tashmë gjenerojnë një të ardhur të rregullt të konsiderueshme (idealja është nga €1 deri në €10 milion çdo vit), por që po ballafaqohen me disa sfida në rritje. Këto kompani mund të kenë mbledhur një raund fillues, madje edhe një raund Seria A, por tani po rriten në një shpejtësi lineare. Pikërisht këtu Hexa planifikon të ndërhyjë, të injektojë kapital dhe të ndihmojë në operacione, zgjerim ndërkombëtar, produkt dhe marketing.

Një kompani që rritet në një shpejtësi lineare do të ketë vështirësi në mbledhjen e fondeve të tjera dhe Hexa dëshiron t’i ndihmojë ato të bëhen përsëri startup-e me rritje eksponenciale.

Augustin Celier do të jetë përgjegjësi për këtë veprimtari të re. Ai më parë ka bashkëthemeluar disa startup-e si: Uptime, Shuffle, Marc&Aurèle dhe CoursdePhilo.

“Kam qënë duke ndërtuar kompani për 15 vitet e fundit. Për aventurën time të fundit, përfunduam në një tokë financimi, që çoi në një shitje të shpejtë. Si shumë të tjerë, u përballëm me opsione shumë të kufizuara mbështetjeje. Për të qëndruar në rrugën e VC, ju nevojiten një rritje e vazhdueshme hiper, ndërsa ju duhet të pranoni një rritje të ngadalshme lineare për të shkuar në rrugën e vetë-financimit ose Private Equity,” tha Celier në një deklaratë.

Ndërsa Hexa njihet më mirë si studioja e startup-eve që prodhoi disa startup-e B2B SaaS të suksesshme si: Front, Aircall dhe Spendesk, kjo nuk është hera e parë që Hexa po shikon kompani në fazën më të vonë. Ajo është tashmë është partnere me Yousign, e cila tani proceson mbi 5 milion nënshkrime elektronike në muaj për 17,000 klientë.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0