Hash Code, konkursi i kodimit edhe për Shqipërinë

Hash Code, konkursi i kodimit nga Google edhe për Shqipërinë


Hash Code është një konkurs programimi organizuar nga Google për studentët dhe profesionistët e industrisë në Europë, Lindjen e Mesme dhe Afrikë. Ju zgjidhni skuadrën tuaj dhe gjuhën e programimit, ndërkohë programi zgjedh një problem inxhinerik të Google të cilin duhet ta zgjidhni.

Pëllumb Metaj, programues pranë New Media Communications, tregon për BusinessMag se,  “Për çdo raund të konkursit prezantohet një problem dhe ekipi do të shkruajë një program, i cili gjeneron një zgjdhje. Më shumë se me kodimin, këto problema lidhen me logjikën. Momentalisht ne po studiojmë problemat e viteve të kaluara.”

Zgjidhjet e propozuara mund të jenë të shumta dhe mund t’i gjeni ato online në Judge System, ndërkohë një tabelë pikësh online do t’ju tregojë renditjen tuaj përballë konkurentëve të tjerë. Skuadrat me pikët më të larta pritet të fitojnë çmime nga Google.

Kur zhvillohet konkursi, ku dhe kush merr pjesë

Konkursi zhvillohet në dy raunde:

E enjte, 1 Mars 2018: Raundi i Kualifikimeve Online.

E shtunë, 28 Prill 2018: Raundi Final. Ekipet me rezultatet më të larta nga Raundi i Kualifikimeve Online do të ftohen në Google Dublin për të konkurruar në raundin përfundimtar të garës.

Më pas këto skuadra i pret një sfidë e dytë, dhe skuadrat fituese do të marrin shpërblime nga Google.

Për Raundin Final, të tre ekipet me rezultatet më të larta do të marrin çmime fantastike nga Google. Çdo pjesëmarrës do të marrë gjithashtu një certifikatë kualifikimi në Raundin Final dhe një çantë me dhurata.

Si mund të merrni pjesë?

Formoni një skuadër dhe regjistrohuni online për të marrë pjesë në Hash Code 2018! Regjistrimi përfundon në 26 Shkurt në orën 18:00.

Krijoni një hub

Për Raundin e Kualifikimeve Online, skuadra juaj mund të konkurrojë kudo ndodhet. Për ta bërë më interesante garën, ju mund të krjioni një hub ku ekipet lokale mund të bashkohen për të konkurruar së bashku.

Momentalisht pjesë e garës janë 559 hub-e nga 69 shtete. Hash Code filloi në vitin 2014 me vetëm 200 pjesëmarrës nga Franca. Në vitin 2017, më shumë se 26,000 pjesëmarrës nga e gjithë Evropa, Lindja e Mesme dhe Afrika morën pjesë në këtë konkurs. Këtë vit garës i bashkohen dhe 3 ekipe nga Shqipëria, të specializuar në fushën e programimit.

3 ekipe:

Këtu mund të gjeni të gjitha informacionet e nevojshme rreth Hash Code.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0