Harta që tregon numrin e përdoruesve të internetit në botë

Harta që tregon numrin e përdoruesve të internetit në botë


Dy hulumtuesit e Institutit Teknologjik të Oksfordit, Mark Graham dhe Ralf Strauman kanë krijuar një hartë globale që tregon numrin e përdoruesve të internetit në shtete të ndryshme.

Shtetet që janë me ngjyra të ndezura janë ato që kanë numrin më të lartë të përdoruesve, shoqëruar kjo edhe me përqindje.
Informacionet për ndërtimin e kësaj harte janë siguruar nga Banka Botërore, e cila që nga viti 1990 gjurmon numrin e përdoruesve të internetit si pjesë e programit të saj të publikimit të indikatorëve ekonomik në botë.

Kontinenti aziatik kryeson listën me 1.24 miliardë përdorues në planet. Kjo shifër është e barabartë me totalin e përdoruesve të internetit në Europë, Amerikën Latine, Lindjen e Mesme, Afrikë dhe Amerikën e Veriut.

Në rang shtetesh, Kina ka numrin më të madh të përdoruesve me 600 milionë. SHBA-ja, India dhe Japonia vijnë pas me 270 milionë, 190 milionë dhe 110 milionë. Më pas vijnë shtetet europiane.

Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.alBusiness Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0