Harta që tregon numrin e përdoruesve të internetit në botë

Harta që tregon numrin e përdoruesve të internetit në botë


Dy hulumtuesit e Institutit Teknologjik të Oksfordit, Mark Graham dhe Ralf Strauman kanë krijuar një hartë globale që tregon numrin e përdoruesve të internetit në shtete të ndryshme.

Shtetet që janë me ngjyra të ndezura janë ato që kanë numrin më të lartë të përdoruesve, shoqëruar kjo edhe me përqindje.
Informacionet për ndërtimin e kësaj harte janë siguruar nga Banka Botërore, e cila që nga viti 1990 gjurmon numrin e përdoruesve të internetit si pjesë e programit të saj të publikimit të indikatorëve ekonomik në botë.

Kontinenti aziatik kryeson listën me 1.24 miliardë përdorues në planet. Kjo shifër është e barabartë me totalin e përdoruesve të internetit në Europë, Amerikën Latine, Lindjen e Mesme, Afrikë dhe Amerikën e Veriut.

Në rang shtetesh, Kina ka numrin më të madh të përdoruesve me 600 milionë. SHBA-ja, India dhe Japonia vijnë pas me 270 milionë, 190 milionë dhe 110 milionë. Më pas vijnë shtetet europiane.

Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.alBusiness Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0