Hapet sot Lotaria Amerikane

Hapet sot Lotaria Amerikane


Lotaria amerikane hap sot pasdite aplikimet. Duke nisur nga ora 18:00 deri në 6 nëntor qytetarët e interesuar mund të aplikojnë për Programin e Vizave të Lotarisë.

Në faqen zyrtare të Ambasadës Amerikane janë edhe udhëzimet që duhen ndjekur për aplikimin online në al.usembassy.gov

Ligji i Emigracionit të Shteteve të Bashkuara parashikon që, aplikanti të ketë minimalisht arsim të shkollës së mesme ose ekuivalentin e saj. Një tjetër kërkesë është që brenda pesë viteve të fundit të ketë dy vjet përvojë pune në një profesion.

Aplikanti duhet të jetë mbi 18 vjeç, përndryshe skualifikohet automatikisht.

Pas regjistrimit, aplikanti ruan numrin e konfirmimit që merr në përfundim të aplikimit.

Më këtë numër, duke nisur nga 7 maji 2019, aplikanti mund të kontrollojë online nëse është pëzgjedhur. I përzgjedhuri njoftohet për datën e takimit për vizë vetëm përmes Kontrollit të Statusit të të Regjistruarve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0