Hapet aplikimi për trajnimin e radhës në Python nga AUK - Business Magazine Albania

Hapet aplikimi për trajnimin e radhës në Python nga AUK


Pse Python?

Çfarë e bën Python kaq të veçantë? Si ndodhi që kompanitë e mëdha adoptuan Python dhe implementuan top produktet e tyre duke e përdorur atë?

Ja disa nga karakteristikat kryesore të kësaj gjuhe:

  • Është e lehtë për të mësuar – koha e nevojshme për të mësuar Python është më e shkurtër se sa për shumë gjuhë të tjera; kjo do të thotë se është e mundur që programimi aktual të fillohet më shpejt;
  • Është e lehtë për t’u përdorur për të krijuar një softuer të ri – shpesh është e mundur të shkruash kodin më shpejt kur përdor Python;
  • Është e lehtë të kuptohet – është gjithashtu shpesh më e lehtë për të kuptuar kodin e dikujt tjetër më shpejt nëse është shkruar në Python;
  • Është e lehtë për ta marrë, instaluar dhe vendosur

Kompanitë kryesore që kanë përdorur Python

Disa nga kompanitë më të mëdha ndërkombëtare përdorin Python për aplikacionet e tyre janë: Google, Facebook, NASA, Nokia, IBM, SGI Inc, Walt Disney Animation Feature, Yahoo!

Disa nga website e bazuara në Python janë: Dropbox, Quora, Instagram, Bit Torrent, YouTube, etj.
Edhe Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) po përdor Python për të ruajtur faqet e tyre të internetit.

Ku përdoret Python?

Python është votuar si gjuha më e preferuar e programimit të të gjitha kohërave. Tre aplikimet kryesore ku Python është përdorur janë:

  • Zhvillimi i webit
  • Shkencat e të Dhënave (duke përfshirë machine learning)
  • Analiza e të Dhënave / Vizualizimi

Gjithashtu përdoret në zhvillimin e lojërave, aplikacioneve në desktop, skriptim, kalkulime shkencore dhe matematikore Education Desktop GUIs, në aplikacionet e biznesit, etj.

Kërkesa për programuesit Python

Përdorimi i Python si gjuhë programuese është rritur dukshëm dhe sot përdoret në mbarë botën. Kjo ka ndikuar që kërkesa për programuesit Python në industrinë e Teknologjisë të ketë rritje masive.

Rankimi

Gjuha e programimit Python ka fituar titullin “gjuha programuese e vitit” bazuar në indeksin TIOBE (e cila mat popullaritetin e gjuhës programuese). Python ka numrin më të lartë të pikëve të rankimit në vitin 2018 krahasuar me gjuhët e tjera programuese duke u bërë pjesë e gjuhëve të mëdha programimi si C, C++ dhe Java.

Të dhënat nga indeksi PYPL (sa shpesh kërkohen tutoriale në Google) në Janar 2019 tregojnë se Python është renditur si gjuha e parë më e popullarizuar në mbarë botën me rritjen më të lartë në 5 vitet e fundit (15.8%).

Trajnimi Python Programming fillon më 24 Qershor, në ditët e Hënë – e Mërkurë – e Premte, ora 17:30 – 20:00.

Çmimi: 198€

*Kandidatët më të suksesshëm do të kenë mundësi për praktikë!

Për më shumë informacion rreth këtij trajnimi klikoni KËTU.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0