Komisioni Evropian hap aplikimet për startup-e dhe SME, që ofrojnë zgjidhje për COVID-19


Komisioni Evropian po bën thirrje për startup-e, sipërmarrje të vogla dhe të mesme, të cilat mund të ofrojnë teknologji dhe risi, që mund të ndihmojnë në trajtimin, testimin, monitorimin ose aspektet e tjera të shpërthimit të Coronavirus. KE bën thirrje për të aplikuar me urgjencë në raundin tjetër të financimit nga Këshilli Evropian i Inovacionit.

Afati i fundit për aplikime në Përshpejtuesin EIC është ora 17:00 e Mërkurë 18 Mars (ora lokale e Brukselit).

Me një buxhet prej 164 milionë euro, kjo thirrje është “nga poshtë lart”, do të thotë se nuk ka përparësi të paracaktuara për tematikat. Aplikantët me risitë inovative për Coronavirus-in, do të vlerësohen në të njëjtën mënyrë si aplikantët e tjerë.

Sidoqoftë, Komisioni do të kërkojë të ndjekë me shpejtësi dhënien e granteve EIC dhe financave të përziera (duke kombinuar investimet e granteve dhe kapitalit) për inovacionet përkatëse të Coronavirus, si dhe për të lehtësuar qasjen në fonde të tjera dhe burime investimesh.

Lexoni: Unioni i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë i drejton qeverisë disa kërkesa

EIC tashmë është duke mbështetur një numër startup-esh dhe SME-sh me risi inovative për Coronavirus, të cilave u janë akorduar fonde në raundet e mëparshme. Kjo përfshin projektin EpiShuttle për njësi të specializuara të izolimit, projektin m-TAP për teknologjinë e filtrimit për të hequr materialin viral, dhe projektin MBENT për të gjurmuar mobilizimin njerëzor gjatë epidemive.

Për më shumë informacion vizitoni faqen zyrtare të Europian Union.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale