Hap thirrjet për aplikime YC 120, konferenca që synon të gjejë ‘Elon Musk-ët e ardhshëm’


Y Combinator është një nga akseleratorët më të njohur të startup-eve në botë. Tani po lançon një event për të trokitur në pishinën e talenteve të pre-startup-eve.

I quajtur YC 120, konferenca e re do të mbledhë 100 të pranishëm të rinj së bashku me 20 udhëheqës biznesi dhe të teknologjisë për një fundjavë në fund të Prillit në Kolorado, në datat 26-28 Prill.

Qëllimi i kësaj konference është për të gjetur persona të talentuar, Elon Musk e ardhshëm. Persona krijues, të cilët po bëjnë një punë fantastike në fushat inovative dhe u japin atyre një mundësi për të filluar të krijojnë rrjetin e tyre. Duke vepruar kështu, YC shpreson të inkurajojë njerëzit, të cilët mund të ndihen nën presion për t’u bashkuar me kompani të mëdha ose të punojnë në ide më konvencionale për të ndjekur idetë e veta.

A jeni të interesuar në modifikimin e gjeneve? Përdorimin e teknologjisë për të përmirësuar demokracinë dhe kthimin e debatit të bazuar në fakte? Më në fund keni zgjidhje në lidhje me fizikën? Ndërtimin e një kolonie në hapësire? etj, atëherë kjo është mundësia juaj.

Y Combinator është duke marrë disa hapa për të bërë debutimin e konferencës sa më gjithëpërfshirës. YC do të mbulojë shpenzimet e udhëtimit dhe akomodimit për pjesëmarrësit, të cilët aplikojnë përmes një video 1-minutëshe që i pyet ata rreth interesave të tyre:

  • Për çfarë jeni të interesuar dhe për çfarë po punoni?
  • Çfarë keni bërë deri tani që tregon potencialin tuaj për madhështi, përshtatur për çfarëdo rrethane jetësore në të cilën keni lindur?
  • Çfarë doni të thuhet në nekrologjinë tuaj?

Pjesëmarrësit gjatë eventit do të mund të përshtaten me të tjerët, të mblidhen në grupe të vogla me udhëheqësit e pranishëm, të marrin pjesë në aktivitete dhe lojëra në grup.

Në eventet e YC 120 pritet që të aplikojnë disa nga startup-et më të mira dhe të zbulohet çdo vit nga një Elon Musk i ri.

Aplikimet tani janë të hapura. Ju mund të aplikoni këtu. Afati i fundit i aplikimit është data 18 Shkurt në orën 23:59.

Për më shumë informacion klikoni këtu.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale