Gusht i çmendur për kompaninë Apple. Shkelje e patentës i kushton 145 milionë dollarë


Nga Albana Laknori, Diplomuar për Inixhinieri Gjeologjike dhe Drejtësi, Sekretare e Përgjithshme në Dhomën e Tregtisë Tiranë 

Kompania Apple, javën e fundit u godit shumë me një vendim gjyqësor prej 145 milionë dollarësh për një padi për shkeljen e patentave. Por, para se ta vinte re, kompania Apple u bë kompania e parë e tregtisë publike në Shtetet e Bashkuara me një vlerë prej $ 1 trilion ose më shumë. Nuk është ekzagjerim të thuhet se Apple kishte një javë vërtetë të çmendur.

Detaje të çështjes së humbur për shkeljen e të drejtave të patentave

Të mërkurën, më 1 gusht 2018, Apple Inc. humbi një padi për shkelje të patentës kur juria i ktheu një vendim prej 145 milionë dollarë kundër tij në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor të SHBA-së për rrethin jugor të Kalifornisë. Teknologjia në fjalë ishte e lidhur me shumë nga modelet popullore të iPhone të Apple.

Një juri e Kalifornisë zbuloi se Apple shkelte zërin mbi teknologjinë e komunikimit pa tel të LTE (VoLTE), i cili mbështet thirrjet zanore në një rrjet LTE. Teknologjia është patentuar dhe në pronësi të WiLAN, një kompani kanadeze teknologjie. Çështja e shkeljes varet nga dy patenta WiLAN që mbulojnë teknologjinë për modelet e ndryshme iPhone 6 dhe 7.

Paditësi, WiLAN, pohoi se përdorimi nga Apple i teknologjise LTE ishte në kundërshtim me Seksionin 35, 271, të Kodit të SHBA-së. Ky kod i veçantë i lejon dikujt të bëjë një padi për shkeljen e patentës kundër dikujt që është duke e bërë, duke përdorur ose shitur shpikjen e tyre të patentuar, pa lejen e tyre. Në padinë e saj, WiLAN kërkoi dëmshpërblim për shkeljen e paramenduar të Apple nga një ose më shumë pretendime të patentave, duke kërkuar gjithashtu të mbulonte edhe tarifat avokatore.

Në gjyq, Apple u përfaqësua nga studio ligjore DLA Piper. WiLAN u përfaqësua nga studio ligjore McKool Smith. Juria shqyrtoi rreth një orë e gjysmë para vendimit perfundimtar, se WiLAN kërkonte $145 milionë në dëmshpërblim. Juria zbuloi se Apple shkeli patentën 8,457,145 të WiLANS, si dhe patentën e 8,537,757.

Në mënyrë të detajuar, patenta ‘145’ lidhet me sistemet e komunikimit pa tel, dhe me një metodë dhe aparat të protokolleve të kërkesës / granteve të bandës në një sistem komunikimi me valë të gjerë broadband. Patenta ‘757 lidhet me sistemet e komunikimit dhe me një sistem dhe metodë për zbatimin e kontrollit të pranimit të thirrjeve adaptive në sisteme të tilla.

Vlera prej 1 trilion e kompanisë e lehtëson pak vendimin e gjykatës.

Veçanërisht, vendimi i jurisë prej 145 milionë dollarësh vjen në një pikë në dukje të lartë për Apple Inc., e cila të enjten, më 2 gusht 2018, u vlerësua dhe u emërua si kompania e parë e tregtisë së SHBA-ve me një miliard dollarë amerikanë. Për ta vënë çështjen në perspektivë, shuma e vendimit arrin në 0.000145% të totalit neto të Apple. Lajmi vjen gjithashtu pas një raporti relativisht të fortë të të ardhurave të tremujorit të tretë për Apple, duke zënë një pjesë të vogël të produkteve të saj të iPhone.

Pas vendimit, kryetari i trupit gjykues Dana M. Sabraw i drejtoi të dyja palët në ndërmjetësim para se të paraqiste mocionet pas gjykimit. Një raport i përbashkët përfundoi të premten, më 10 gusht 2018.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale