Gusht i çmendur për kompaninë Apple. Shkelje e patentës i kushton 145 milionë dollarë

Gusht i çmendur për kompaninë Apple. Shkelje e patentës i kushton 145 milionë dollarë


Nga Albana Laknori, Diplomuar për Inixhinieri Gjeologjike dhe Drejtësi, Sekretare e Përgjithshme në Dhomën e Tregtisë Tiranë 

Kompania Apple, javën e fundit u godit shumë me një vendim gjyqësor prej 145 milionë dollarësh për një padi për shkeljen e patentave. Por, para se ta vinte re, kompania Apple u bë kompania e parë e tregtisë publike në Shtetet e Bashkuara me një vlerë prej $ 1 trilion ose më shumë. Nuk është ekzagjerim të thuhet se Apple kishte një javë vërtetë të çmendur.

Detaje të çështjes së humbur për shkeljen e të drejtave të patentave

Të mërkurën, më 1 gusht 2018, Apple Inc. humbi një padi për shkelje të patentës kur juria i ktheu një vendim prej 145 milionë dollarë kundër tij në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor të SHBA-së për rrethin jugor të Kalifornisë. Teknologjia në fjalë ishte e lidhur me shumë nga modelet popullore të iPhone të Apple.

Një juri e Kalifornisë zbuloi se Apple shkelte zërin mbi teknologjinë e komunikimit pa tel të LTE (VoLTE), i cili mbështet thirrjet zanore në një rrjet LTE. Teknologjia është patentuar dhe në pronësi të WiLAN, një kompani kanadeze teknologjie. Çështja e shkeljes varet nga dy patenta WiLAN që mbulojnë teknologjinë për modelet e ndryshme iPhone 6 dhe 7.

Paditësi, WiLAN, pohoi se përdorimi nga Apple i teknologjise LTE ishte në kundërshtim me Seksionin 35, 271, të Kodit të SHBA-së. Ky kod i veçantë i lejon dikujt të bëjë një padi për shkeljen e patentës kundër dikujt që është duke e bërë, duke përdorur ose shitur shpikjen e tyre të patentuar, pa lejen e tyre. Në padinë e saj, WiLAN kërkoi dëmshpërblim për shkeljen e paramenduar të Apple nga një ose më shumë pretendime të patentave, duke kërkuar gjithashtu të mbulonte edhe tarifat avokatore.

Në gjyq, Apple u përfaqësua nga studio ligjore DLA Piper. WiLAN u përfaqësua nga studio ligjore McKool Smith. Juria shqyrtoi rreth një orë e gjysmë para vendimit perfundimtar, se WiLAN kërkonte $145 milionë në dëmshpërblim. Juria zbuloi se Apple shkeli patentën 8,457,145 të WiLANS, si dhe patentën e 8,537,757.

Në mënyrë të detajuar, patenta ‘145’ lidhet me sistemet e komunikimit pa tel, dhe me një metodë dhe aparat të protokolleve të kërkesës / granteve të bandës në një sistem komunikimi me valë të gjerë broadband. Patenta ‘757 lidhet me sistemet e komunikimit dhe me një sistem dhe metodë për zbatimin e kontrollit të pranimit të thirrjeve adaptive në sisteme të tilla.

Vlera prej 1 trilion e kompanisë e lehtëson pak vendimin e gjykatës.

Veçanërisht, vendimi i jurisë prej 145 milionë dollarësh vjen në një pikë në dukje të lartë për Apple Inc., e cila të enjten, më 2 gusht 2018, u vlerësua dhe u emërua si kompania e parë e tregtisë së SHBA-ve me një miliard dollarë amerikanë. Për ta vënë çështjen në perspektivë, shuma e vendimit arrin në 0.000145% të totalit neto të Apple. Lajmi vjen gjithashtu pas një raporti relativisht të fortë të të ardhurave të tremujorit të tretë për Apple, duke zënë një pjesë të vogël të produkteve të saj të iPhone.

Pas vendimit, kryetari i trupit gjykues Dana M. Sabraw i drejtoi të dyja palët në ndërmjetësim para se të paraqiste mocionet pas gjykimit. Një raport i përbashkët përfundoi të premten, më 10 gusht 2018.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0