Google lançon Gemini, modelin e tij më të madh dhe "më të aftë" të AI - Business Magazine Albania

Google lançon Gemini, modelin e tij më të madh dhe “më të aftë” të AI

Google lançon Gemini, modelin e tij më të madh dhe "më të aftë" të AI

Google lançoi Gemini, atë që e konsideron modelin e saj më të madh dhe më të aftë të inteligjencës artificiale, ndërsa presioni rritet mbi kompaninë për t’iu përgjigjur se si do të fitojë para nga AI.

Modeli i madh i gjuhës Gemini do të përfshijë një paketë me tre madhësi të ndryshme: Gemini Ultra, kategoria e tij më e madhe dhe më e aftë; Gemini Pro, i cili shtrihet në një gamë të gjerë detyrash; dhe Gemini Nano, të cilat do t’i përdorë për detyra specifike dhe pajisje celulare.

Tani për tani, kompania po planifikon të licencojë Gemini për klientët përmes Google Cloud që ata ta përdorin në aplikacionet e tyre. Duke filluar nga 13 dhjetori, zhvilluesit dhe klientët e ndërmarrjeve mund të kenë qasje në Gemini Pro nëpërmjet Gemini API në Google AI Studio ose Google Cloud Vertex AI. Zhvilluesit e Android do të mund të ndërtojnë gjithashtu me Gemini Nano. Gemini do të përdoret gjithashtu për të fuqizuar produktet e Google si chatbot i tij Bard dhe Search Generative Experience, i cili përpiqet t’u përgjigjet pyetjeve të kërkimit me tekst të stilit bisedor (SGE nuk është ende gjerësisht i disponueshëm).

Kompanitë dhe ndërmarrjet mund ta përdorin atë për angazhim më të avancuar të shërbimit ndaj klientit nëpërmjet chatbots dhe rekomandimeve të produkteve, si dhe identifikimin e tendencave për kompanitë që kërkojnë të reklamojnë produkte. Gemini mund të përdoret gjithashtu për krijimin e përmbajtjes nëse një kompani dëshiron të krijojë fushata marketingu ose përmbajtje në blog, si dhe aplikacione produktiviteti që mund të dëshirojnë të përmbledhin takimet ose të gjenerojnë kode për zhvilluesit.

Kompania dha shembuj duke përfshirë shfaqjen e Gemini që ishte në gjendje të bënte një pamje nga ekrani të një grafiku dhe të analizonte qindra faqe nga kërkimi dhe më pas të përditësonte grafikun. Një shembull tjetër ishte analizimi i një fotografie të detyrave të matematikës së një personi dhe identifikimi i përgjigjeve të sakta dhe vënia në dukje e atyre të pasakta.

Lexo edhe:Akti i balancimit: Sa teknologji mund të përballojë njerëzimi?

Gemini Ultra është modeli i parë që tejkalon ekspertët njerëzorë në MMLU (të kuptuarit masiv të gjuhës me shumë detyra), i cili përdor një kombinim të 57 lëndëve si matematika, fizika, historia, ligji, mjekësia dhe etika për të testuar njohuritë botërore dhe aftësitë për zgjidhjen e problemeve. tha kompania në një postim në blog të mërkurën. Supozohet se mund të kuptojë nuancën dhe arsyetimin në lëndë komplekse.

“Gemini është rezultat i përpjekjeve bashkëpunuese në shkallë të gjerë nga ekipet në të gjithë Google, duke përfshirë kolegët tanë në Google Research”, shkroi CEO Sundar Pichai në një postim në blog të mërkurën. “Është ndërtuar nga themeli për të qenë multimodal, që do të thotë se mund të përgjithësojë dhe kuptojë pa probleme, të funksionojë dhe të kombinojë lloje të ndryshme informacioni, duke përfshirë tekstin, kodin, audion, imazhin dhe videon.”

Duke filluar nga sot, chatbot i Google Bard do të përdorë Gemini Pro për të ndihmuar me arsyetimin, planifikimin, mirëkuptimin dhe aftësi të tjera të avancuara. Në fillim të vitit të ardhshëm, do të nisë “Bard Advanced”, i cili do të përdorë Gemini Ultra, thanë drejtuesit në një telefonatë me gazetarët të martën. Ai përfaqëson përditësimin më të madh të Bard, chatbot-i i tij i ngjashëm me ChatGPT.

Përditësimi vjen tetë muaj pasi gjigandi i kërkimit nisi për herë të parë Bard dhe një vit pasi OpenAI lançoi ChatGPT në GPT-3.5. Në mars të këtij viti, startup-i i udhëhequr nga Sam Altman lançoi GPT-4. Ekzekutivët thanë të martën se Gemini Pro ia kaloi GPT-3.5, por shmangu pyetjet se si u grumbullua kundër GPT-4. Megjithatë, modeli Ultra i Gemini ka tejkaluar GPT-4 në disa standarde, sipas një letre të bardhë të lëshuar nga Google të mërkurën. Kur u pyet nëse Google ka plane të tarifojë për aksesin në “Bard Advanced”, menaxherja e përgjithshme e Google për Bard, Sissie Hsiao, tha se është e fokusuar në krijimin e një përvoje të mirë dhe nuk ka ende ndonjë detaj për fitimin e parave.

Sundar Pichai, chief executive officer of Alphabet Inc., during the Google I/O Developers Conference in Mountain View, California, US, on Wednesday, May 10, 2023. Google introduced a new large language model, used for training artificial intelligence tools like chatbots, known as PaLM 2, and said it has already woven it into many of the internet search company's marquee products. Photographer: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images

Kur u pyet në një konferencë shtypi nëse Gemini ka ndonjë aftësi të re në krahasim me LLM-të e gjeneratës aktuale, Eli Collins, nënkryetare e produktit në Google DeepMind, u përgjigj: “Unë dyshoj se ka”, por se është ende duke punuar për të kuptuar aftësitë e reja të Gemini Ultra. Google thuhet se e shtyu lançimin e Gemini sepse nuk ishte gati, duke sjellë kujtime të shpërndarjes së vështirë të mjeteve të saj të AI nga kompania në fillim të vitit.

Shumë gazetarë pyetën për vonesën, për të cilën Collins u përgjigj se testimi i modeleve më të avancuara kërkon më shumë kohë. Collins tha se Gemini është modeli më i testuar i AI që ka ndërtuar kompania dhe se ka “vlerësimet më të plota të sigurisë” nga çdo model i Google.

Collins tha se pavarësisht se është modeli i saj më i madh, Gemini Ultra është dukshëm më i lirë për t’u shërbyer. “Nuk është vetëm më e aftë, por edhe më efikase,” tha ai. “Ne ende kemi nevojë për llogaritje të konsiderueshme për të trajnuar Binjakët, por ne po bëhemi shumë më efikas për sa i përket aftësisë sonë për të trajnuar këto modele.”

Collins tha se kompania do të nxjerrë një letër të bardhë teknike me më shumë detaje të modelit të mërkurën, por tha se nuk do të publikojë numërimin e perimetrit.  Gjithashtu të mërkurën, Google prezantoi njësinë e tij të përpunimit tensor të gjeneratës së ardhshme për trajnimin e modeleve të AI. Çipi TPU v5p, i cili Salesforce dhe startup Lightricks kanë filluar të përdorin, ofron performancë më të mirë për çmimin sesa TPU v4 i shpallur në 2021, tha Google.

Por, kompania nuk dha informacion mbi performancën në krahasim me liderin e tregut Nvidia. Njoftimi i çipit vjen disa javë pas rivalëve të cloud Amazon dhe Microsoft tregoi inteligjencën artificiale të synuar me silikon të personalizuar. Gjatë konferencës për fitimet e tremujorit të tretë të Google në tetor, investitorët u bënë më shumë pyetje drejtuesve se si do ta kthejë AI në fitim aktual.

Në gusht, Google nisi një “eksperiment të hershëm” të quajtur Search Generative Experience, ose SGE, i cili i lejon përdoruesit të shohin se si do të dukej një përvojë gjeneruese e AI kur përdorni motorin e kërkimit – kërkimi është ende një qendër kryesore fitimi për kompaninë. Rezultati është më bisedor, duke pasqyruar moshën e chatbots. Megjithatë, ai ende konsiderohet një eksperiment dhe ende nuk është lançuar për publikun e gjerë.

Investitorët kanë kërkuar një afat kohor për SGE që nga maji, kur kompania njoftoi për herë të parë eksperimentin në konferencën e saj vjetore të zhvilluesve Google I/O. Njoftimi i Gemini,  pothuajse nuk përmendi SGE dhe drejtuesit ishin të paqartë në lidhje me planet e saj për të prezantuar publikun e gjerë, duke thënë se Gemini do të përfshihej në të “në vitin e ardhshëm”.

“Kjo epokë e re modelesh përfaqëson një nga përpjekjet më të mëdha shkencore dhe inxhinierike që kemi ndërmarrë si kompani,” tha Pichai në postimin në blog të së mërkurës. “Unë jam vërtet i emocionuar për atë që është përpara dhe për mundësitë që Gemini do të hapin për njerëzit kudo që janë.”

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0