Google feston një 20 vjetor të suksesshëm

Google feston një 20 vjetor të suksesshëm


Google feston ditëlindjen dhe mbush plot 20 vjeç. Në këto dy dekada jetë, Google është rritur me hapa të shpejtë, është bërë motori më popullor i kërkimit, ka lançuar sistemin operativ “Android”, më i përhapuri në botë, e tani po këmbëngul tek inteligjenca artificiale.

Ishte viti 1995, kur Larry Page dhe Sergey Brin, të dy të sapodalë nga doktoratura në Universitetin e Stanfordit në Kaliforni, nisën një projekt kërkimi të orientuar te kompresimi i modeleve matematike dhe strukturës së linkut në rrjet.

Domain-i “google.com” u regjistrua më 15 shtator 1997 dhe shoqëria “Google Inc.” u lind më 4 shtator 1998. Por, për llogaritë e veta, Google feston përvjetorin e saj më 27 shtator.

Por, si ka ndryshuar Google në 20 vite?

Sot ai është motori i kërkimit më popullor në botë, aq sa i ka dhënë jetë edhe një fjale të re “To Google” ose në shqip “gugëlloj”, ndryshe kërkoj në rrjet.

Por, fusha e veprimit të saj është zgjeruar në shumë sektorë, që nga menaxhimi i njoftimeve publicitare te botimi; nga hartat te videot me Youtube; nga programet për të naviguar “online” me “Chrome”, te sistemi operativ “Android”, që ka kapërcyer shifrën e 2 milionë dispozitivëve të ativizuar në botë.

/EconomicTimes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0