Google do të heqë fjalëkalimet, duke i lënë vendin "passkey" si opsion kryesor - Business Magazine Albania

Google do të heqë fjalëkalimet, duke i lënë vendin “passkey” si opsion kryesor

Google do të heqë fjalëkalimet, duke bërë "passkeys" opsionin e paracaktuar

Google po kërkon t’i lërë pas fjalëkalimet duke i nxitur përdoruesit të krijojnë “passkeys” për të hapur llogaritë dhe pajisjet me shenjën e gishtit, skanim  fytyre ose numër pin.

Google tha se passkeys nuk u kërkojnë përdoruesve të mbajnë mend fjalëkalimet, janë më të shpejtë në përdorim dhe mund të ofrojnë më shumë siguri. Kompania zbuloi mbështetjen për passkeys  në maj, por njoftoi në një postim në blog se përdoruesve tani do t’u kërkohet të përdorin opsionin ku zakonisht përdoren fjalëkalimet.

Lexo edhe:YouTube është platforma më e fundit që është përballur me shqyrtimin e BE-së në lidhje me luftën në Izrael

“Ne do të vazhdojmë të inkurajojmë industrinë që të bëjë orientimin drejt passkeys – duke i bërë fjalëkalimet një gjë të rrallë dhe përfundimisht që t’i përkasin të kaluarës”, shkroi Google.

Tashmë passkeys përdoren si alternativa fjalëkalimi për aplikacionet duke përfshirë YouTube, Search, Maps, Uber dhe eBay. WhatsApp po shton gjithashtu këtë aftësi, sipas blogut.

Aleanca FIDO, një konsorcium sigurie që numëron shumë firma teknologjike si anëtarë, ka zhvilluar më parë standarde për passkeys. Microsoft, Apple dhe Google që atëherë kanë punuar për të bërë realitet passkeys.
Apple shpalosi opsionin e tij të passkey me lancimin e iOS 16, duke i lejuar njerëzit të përdorin teknologjinë nëpër aplikacione, duke përfshirë Apple Wallet, dhe mbështetja e passkey u shfaq për herë të parë në pajisjet Chrome dhe Android në tetor 2022.

cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0