Google do të fshijë automatikisht të dhënat e përdoruesve

Google do të fshijë automatikisht të dhënat e përdoruesve

Google

Google do të ndryshojë mënyrën sesi vepron me të dhënat që grumbullon nga përdoruesit, duke bërë të mundur fshirjen automatike të të dhënave pas 18 muajsh.

Aktiviteti në web dhe aplikacione, përfshirë kyçjen në websajte dhe historikun e vendndodhjes, do të fshihen pas 18 muajsh. Ndryshimet aplikohen për të gjitha llogaritë e reja ndërsa përdoruesit ekzistues do të paralajmërohen për të ndryshuar konfigurimin.

Privatësia është një element themelor i gjithçkaje që ne bëjmë”- tha Ceo i Google, Sundar Pichai në një postim zyrtar.

Lexoni: CEO i Google: Plani me 2 hapa për një jetë të suksesshme

Lajmi vjen në një kohë kur Google dhe kompanitë e mëdha të teknologjisë janë kritikuar për praktikat e grumbullimit të të dhënave.

Për herë të parë Google prezantoi kontrollet për fshirjen automatike të të dhënave të përdoruesve në Maj të 2019-ës, por përdoruesit duhej të vepronin manualisht. Tashmë këto kontrolle do të jenë të aktivizuara automatikisht. Politikat e fshirjes automatike të të dhënave nuk do të aplikohet për shërbimet Photos, Gmail dhe Drive.

Përdoruesit mund të zgjedhin të fshijnë automatikisht të dhënat për periudha 18 ose 36 mujore.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0