Gjyq historik, Sarkozy të hënën në gjykatë, i pari president francez

Nicolas Sarkozy, ish-presidenti francez, do të paraqitet të hënën në gjykatë si i akuzuar për korrupsion. Kjo është çështja e parë nga disa hetime që janë ndërmarrë ndaj politikanit të krahut të djathtë i cili udhëhoqi Francën midis 2007 dhe 2012, raporton ‘The Guardian”.

Sarkozy del në gjykatë për herë të parë  pas disa vitesh përpjekje nga ana e tij për të hequr apo anuluar akuzat. Sarkozy është vënë në shënjestër nga një sërë hetimesh ligjore – që lidhen nga akuzat për tentativë korruptimi të një gjykatësi të lartë përmes avokatit të tij e deri tek ato për përfitim të fondeve të paligjshme nga lideri i ndjerë libian Muammar Gaddafi gjatë fushatës së 2007.

Nga disa analiste në Francë kjo ngjarje është konsideruar si historike për drejtësinë në Francë pasi është hera e parë që një president do të paraqitet në gjykatë si i akuzuar për korrupsion.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale