Gjykata del kundër Trump, TikTok nuk do të ndalohet

TikTok

Një gjykatë amerikane në Washington ka rrëzuar përkohësisht vendimin e qeverisë së SHBA, që ndalonte shkarkimin në celularë të aplikacionit kinez TikTok.

Ky aplikacion do të hiqej nga App Store i Apple dhe nga Play Store i Android pasi qeveria amerikane kishte vendosur bllokimin e përdorimit të këtij aplikacioni. Ata përdorues në Shtetet e Bashkuara të Amerikës që e kanë në celular, do të mund të vazhdonin ta përdornin, por ata që nuk e kanë nuk do të kishin mundësi ta shkarkonin, sipas urdhrit të qeverisë.

Por ky urdhër u rrëzua përkohësisht nga gjyqtari Carl Nichols, i cili mori këtë vendim pasi kishte zhvilluar një seancë dëgjimore 90-minutëshe me palët, shkruan The Guardian.

TikTok e mirëpriti këtë vendim dhe u zotua se do të vazhdojë të mbrojë të drejtat e saj. Ndërsa, përfaqësuesit e qeverisë amerikane në seancë e cilësuan TikTok si një zëdhënëse të Partisë Komuniste të Kinës. Presidenti amerikan Donald Trump e ka sulmuar shpeshherë aplikacionin kinez të videove TikTok, duke thënë se i shërben qeverisë së Kinës përmes të dhënave personale të përdoruesve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale