Gjuhët e programimit më të përdoruara për vitin 2017

Gjuhët e programimit më të përdoruara për vitin 2017


Ju mund të pyesni veten: “Cilat janë gjuhët e programimit më trendy ? Çfarë ekspertize kërkojnë sot punëdhënësit? Cilat gjuhë janë zhvilluesit më të interesuar për të mësuar? Dhe cilat gjuhë përdoren më shpesh? “

Lexoni më poshtë për të mësuar se çfarë zbuluam në lidhje me trendet aktuale në gjuhët e programimit.

1. JavaScript

Pavarësisht nga ngjashmëria e emrave dhe popullaritetit të tyre, JavaScript-i nuk ka shumë të bëjë me Java. JavaScript është në thelb ueb-i modern, por gjithashtu ka shumë kritika për ngadalësimin e shfletuesve dhe nganjëherë i ekspozon përdoruesit ndaj cënimit të sigurisë.

2. Java

Java u krijua fillimisht nga Sun Microsystems në vitin 1991 si një gjuhë programimi për sistemet televizive interaktive. Që nga blerja e Sun, Oracle e ka kthyer Java në një central elektrik. Gjuha e programimit është mënyra më e zakonshme për të ndërtuar aplikacione Android.

3. CSS

Cascading Style Sheets, ose CSS, është gjuha e programimit që përdoret gjerësisht për të dizajnuar faqet e internetit dhe aplikacionet e bazuara në browser.

4. Python

Python daton në 1989 dhe është i dashur nga fansat e tij për kodin shumë të lexueshëm. Shumë programues besojnë se kjo është gjuha më e lehtë për të filluar.

5. PHP

Kompanitë e mëdha të internetit, duke përfshirë Yahoo dhe Facebook, e përdorin PHP si kod në site-t e tyre . Ndërkohë, shumë programues e urrejnë PHP me shumë pasion.

“PHP më shumë sesa një gjuhë është një koleksion i rastësishëm i sendeve arbitrare, një shpërthim virtual në fabrikën e fjalës dhe funksionit,” shkruan shkrimtari i Stack Overflow Jeff Atwood.

6. Ruby

Ruby ka është vlerësuar shumë si një gjuhë e lehtë për t’u lexuar dhe shkruar. Gjithashtu i njohur është Rails, një kuadër shtesë për Rubin që e bën të thjeshtë ndërtimin e aplikacioneve të uebit. Motoja zyrtare e gjuhës është “Mikja më e mirë e programuesit”.

7. C++

Një tjetër degë e gjuhës programuese C, është C ++, e cila u krijua fillimisht në vitin 1983, mund të gjendet kudo nga aplikacionet e uebit të desktopit në infrastrukturën e serverit.

8. C

Një nga gjuhët më të vjetra të programimit ende në përdorim, C u krijua në fillim të viteve ’70. Në vitin 1978, për herë të parë u botua manuali legjendar dhe gjerësisht i lexuar, “Gjuha e programimit C”.

9. Shell

Shell nuk është saktësisht një gjuhë programimi. Një skriptë shell udhëzon një sistem operativ për të drejtuar automatikisht një listë paraprake të komandave. Për shembull, një skriptë shell mund të ketë një sistem operativ që të konvertojë çdo skedar “.bmp” në një “.jpg” sa herë që të ekzekutohet.

10. C#

Kjo gjuhë, e theksuar “C-Sharp”, është zhvilluar edhe nga Microsoft. Është një rivale për Java dhe kryesisht përdoret nga zhvilluesit e programeve të biznesit.

/Stackify

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0