Gjuha shqipe bëhet gjuha e dytë zyrtare në Maqedoni


Natën e kaluar, kryetari i Parlamentit maqedonas Talat Xhaferri zbuloi në profilin e tij në Facebook se ai ka dërguar Ligjin për përdorimin e dy gjuhëve për t’u botuar në “Official Gazette”.

Me botimin në “Official Gazette” ligji hyn zyrtarisht në fuqi duke e bërë gjuhën shqipe gjuhën e dytë zyrtare në Maqedoni. Ligji përcakton që gjuha dhe alfabeti shqip do të konsiderohen si zyrtare në Republikën e Maqedonisë.

Ajo u miratua dy herë në Kuvend, më 11 Janar dhe 14 Mars 2018 (me shumicën e 64 nga 120 vota), por Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov refuzoi ta nënshkruajë atë, duke deklaruar se ishte kundër Kushtetutës.

Ivanov ka refuzuar dy herë për të nënshkruar Ligjin për përdorimin e të dy gjuhëve që shumica parlamentare, e përbërë nga SDSM dhe BDI, me mbështetjen e opozitës shqiptare dhe me mungesën e deputetëve të VMRO-DPMNE-së, kanë votuar në favor të ligjit dy herë.

burimi: europeanwesternbalkans

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0