Gjibraltari nga parajsë fiskale, në qendër globale për kriptot. “Transformimi” që po vëzhgohet nga bota - Business Magazine Albania

Gjibraltari nga parajsë fiskale, në qendër globale për kriptot. “Transformimi” që po vëzhgohet nga bota

Më pak se gjysmë milje larg, pranë ujërave blu të marinës në mes të portit të Gjibraltarit, rregullatorët e gadishullit po shqyrtojnë një propozim që do të nxiste firmën e blockchain Valereum të blejë Bursën e vendit për vitin e ri – që do të thotë se territori britanik jashtë shtetit së shpejti mund të presë  Bursën e parë të integruar në botë, ku obligacionet konvencionale mund të tregtohen së bashku me kriptovalutat kryesore si bitcoin dhe dogecoin. 


Është një lëvizje e guximshme për një territor prej vetëm 33,000 banorësh, ku sektori financiar – i cili përbën afërsisht një të tretën e ekonomisë 2.4 miliardë paund të Gjibraltarit – mbikëqyret nga një rregullator me 82 punonjës.  Nëse gjithçka shkon sipas planit, ishulli mund të bëhet një qendër globale e kriptomonedhave;  nëse kontrollet e vendosura nga ekipi i vogël i rregullatorëve dështojnë, rrezikon dëmtimin e reputacionit dhe përfundimisht sanksione diplomatike që mund të kërcënojnë ekonominë e saj.

Ndërsa vendet duke përfshirë Kinën dhe Britaninë e Madhe ose i kanë ndaluar ose kanë paralajmëruar hapur kundër investimeve në asete kripto, Gjibraltari e ka kundërshtuar trendin, duke u zotuar të rregullojë zyrtarisht kriptovalutat në një përpjekje për të dëshmuar në të ardhmen statusin e territorit si një qendër financiare.

Albert Isola, ministri i Gjibraltarit për shërbimet dixhitale, financiare dhe shërbimet publike, thotë se ndërsa Gjibraltari ishte një parajsë fiskale 20 vjet më parë, territori tani ka rishikuar politikat e taksave dhe shkëmbimit të informacionit.  Futja e rregullimit të kriptove ka një efekt të ngjashëm: çrrënjosjen e aktorëve të këqij dhe politika sigurimi për investitorët, thotë ai.

“Nëse do të donit të bënit gjëra të këqija në kripto, nuk do të ishit në Gjibraltar, sepse firmat janë të licencuara dhe të rregulluara, dhe ato nuk janë askund tjetër në botë,” thotë Isola.

Rregullatori i Gjibraltarit ka miratuar deri më tani 14 firma të kriptomonedhave dhe blockchain për skemën e tij të licencimit,

Vendet e tjera do të vëzhgojnë nga afër.  Neil Williams, nënkryetari i krimeve komplekse me qendër në Londër në Reeds Solicitors, thotë: “Nëse është një sukses, sigurisht që do të mendonit se juridiksione të tjera do të kërkonin të ndiqnin, sepse është një mall me vlerë gjithnjë në rritje.”

Megjithatë, ekspertët kanë paralajmëruar se Gjibraltari mund të përballet me sanksione nga vende të tilla si SHBA, nëse rregullatorët e tij përfundojnë duke dhënë miratim ligjor për firmat e kriptove që – edhe pa dashje – u japin leje pastruesve të parave, kriminelëve të tregut të zi ose kleptokratëve që preferojnë anonimitetin e kripto-aseteve.

The Guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0