Gjermani, shënohet vdekja e parë nga një sulm kibernetik - Business Magazine Albania

Gjermani, shënohet vdekja e parë nga një sulm kibernetik

Një sulm kibernetik i nisur në një spital në Gjermani ka çuar në vdekjen e një gruaje, duke e bërë atë ndoshta vdekjen e parë të lidhur me sulmet kibernetike. Sulmet kibernetike që janë në rritje në të gjithë globin, janë shkaku i humbjeve financiare dhe mungesës së produktivitetit. Autoritetet gjermane aktualisht po hetojnë vdekjen e një pacienteje pas sulmit kibernetik në Spitalin Universitar të Dyseldorf. Mediat gjermane raportuan se për shkak të sulmit kibernetik, spitali urdhëroi mbylljen e dhomës së urgjencës. Ndërsa ishte e mbyllur, një grua, që kishte nevojë urgjente për kujdes mjekësor urgjent, mbeti e bllokuar dhe më pas iu nënshtrua sëmundjes së saj. Krahas kësaj ngjarje tragjike, spitali akuzohet se nuk ka qenë në gjendje të trajtojë dhe shpëtojë pacientët.

LEXO: Hackerë të mbështetur nga Kina me objektiv fushatën elektorale Biden

Javën e kaluar, 30 servera në spital u kodifikuan me një shënim shpërblimi. Sulmuesit lanë informacione kontakti, por asnjë shifër. Pas vdekjes së pacientes, policia u afrua autorëve dhe i informoi ata se kishin sulmuar një spital. Më pas hakerat tërhoqën kërkesat e tyre për shpërblim dhe zhbllokuan serverat, duke i dhënë fund sulmit. Aktualisht, besohet se spitali u prek aksidentalisht, megjithatë kjo nuk e justifikon sulmin. Shërbimet Shëndetësore Universale nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për komente, por postuan një deklaratë në faqen e internetit që rrjeti i kompanisë “aktualisht është jashtë linje, për shkak të një çështjeje të sigurisë.

Ransomware është një formë sulmi kibernetik që enkripton skedarët e një viktime – për shembull, skedarët e fjalëkalimeve që bëhen të palexueshme. Hakeri më pas kërkon një shpërblim nga viktima. Përdoruesve u jepen udhëzime se si të paguajnë një tarifë për të marrë ‘çelësin e dekriptimit’. Kostot mund të shkojnë nga disa qindra euro deri në mijëra, që zakonisht paguhen në internet në monedhën Bitcoin.

Euroweeklynews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0