"Get in the Ring Albania 2024": Duke festuar për inovacionin dhe sipërmarrjen - Business Magazine Albania

“Get in the Ring Albania 2024”: Duke festuar për inovacionin dhe sipërmarrjen

"Get in the Ring Albania 2024": Duke festuar për inovacionin dhe sipërmarrjen

Ngjarja shumë e pritur Get in the Ring Albania 2024, e organizuar nga ASDO dhe e mbështetur nga një konsorcium kompanish të mrekullueshme, përfundoi me një natë finale emocionuese më 28 maj në Teatrin Eksperimental Kombëtar (ArtTurbina). Ngjarja shënoi një moment të rëndësishëm në promovimin e inovacionit dhe sipërmarrjes brenda Shqipërisë dhe rajonit shqipfolës, duke ofruar një platformë për startup-et për të prezantuar idetë e tyre inovative dhe për të konkurruar për një mundësi për të marrë pjesë në konkursin prestigjioz Get in the Ring Global.

Përmbledhje e Ngjarjes Get in the Ring është një konkurs global për startup-et që lidh sipërmarrës premtues me investitorë, mentorë dhe partnerë të mundshëm nga e gjithë bota. Unik në formatin e tij, startup-et prezantojnë idetë e tyre në një ring boksi, duke paraqitur zgjidhjet dhe modelet e tyre të biznesit përpara një audience të drejtpërdrejtë dhe një paneli gjyqtarësh. Ky format jo vetëm që teston aftësitë e biznesit të startup-eve, por edhe aftësinë e tyre për të angazhuar dhe impresionuar nën presion.

Dita e Mentorimit – 27 Maj Udhëtimi drejt natës finale filloi me një ditë intensive mentorimi më 27 maj, ku startup-et e përzgjedhura morën udhëzime nga mentorë me përvojë nga fusha të ndryshme.

Seanca e mentorimit përfshinte ekspertë si Eldisa Zhebo (Lidership dhe Puna në Grup), Arlinda Causholli (Komunikimi), Admir Malaj (IT), dhe Guust Selhorst (Dizajn Peizazhi), të cilët ofruan njohuri dhe feedback të paçmuar për startup-et.

Lexo edhe:“Flasim për teknologjinë” – Kevin Sekniqi përballë kryeministrit Rama

Nata Finale – 28 Maj Nata finale, e organizuar nga Blendi Salaj, ishte një festë madhështore e inovacionit, ku 12 startup-et e përzgjedhura konkurruan në raunde, secili prezantoi idetë e tyre përpara një audience të drejtpërdrejtë dhe një paneli të dalluar gjyqtarësh:

Z. Hendrik Halbe: CEO – Unknown Group, Hagë, Hollandë Z. Martin Eyerer: CEO – Green City Development Group, Berlin, Gjermani Znj. Diana Leka: – Drejtore e Sekretariatit të Këshillit të Investimeve në Shqipëri Z. Akan Ajdini: CEO – IUTE Z. Mario Bracci: CEO – Titan Albania Mbrëmja filloi me fjalë mirëseardhjeje nga:

Znj. Keti Luarasi – Nënkryetare e Bashkisë së Tiranës Z. Arjani Ymeri – Drejtori i Agjencisë Startup Albania  Z. Reinout Vos – Ambasador i Mbretërisë së Holandës në Shqipëri Pas kësaj, mbrëmja vazhdoi me raundet e betejës midis startup-eve konkurruese.

Ada Ilia, organizatorja e Get in the Ring Albania u shpreh kështu në lidhje me eventin dhe ekspericnën me programin: ” Ndihem e privilegjuar të prezantoj një program ndërkombëtar për ekosistemin e startup-eve në vend. Startup-et janë motori i inovacionit, duke krijuar ide të reja dhe vende pune, që ndikojnë pozitivisht në shoqërinë tonë. Gir Albania ka luajtur një rol kyç në mbështetjen dhe promovimin e këtyre iniciativave, duke krijuar një ekosistem që ndihmon sipërmarrësit e rinj të realizojnë ëndrrat e tyre dhe të kontribuojnë në zhvillimin ekonomik të vendit. Gjatë tre ditëve të eventit, pamë një përkushtim të madh dhe pasion të vërtetë nga ana e pjesëmarrësve, të cilët ndanë ide inovative në fusha të ndryshme, nga mjedisi dhe psikologjia deri te pasuria e paluajtshme. Kjo iniciativë synonte të krijonte një platformë ku sipërmarrësit e rinj mund të shfaqin idetë e tyre inovative, të marrin mbështetje dhe të krijojnë lidhje të rëndësishme me investitorët dhe mentorët ndërkombëtarë .Kuptuam më mirë se çfarë mbështetjeje është e nevojshme për të zhvilluar më tej ekosistemin e startup-eve në vend dhe se cfarë do sjellim vitin tjetër për të kontribuar më shumë.”

Konkursi përfshinte një larmi startup-esh, secili duke sjellë zgjidhje dhe inovacione unike:

Panairi Online: SEO dhe profile web për bizneset shqiptare.

Pronar.al: Tregu vetëm për turne virtuale për pasuri të paluajtshme.

SNET: Zgjidhje software të integruara me AI.

Garazhi.al: Platformë për blerje dhe shitje të automjeteve.

Suapr: Platformë AI që ndihmon nxënësit e shkollave të mesme me detyrat e shtëpisë.

GreeCon: Zgjidhje biznesi miqësore me mjedisin.

Psikologu Online: Shërbime trajtimi psikologjik online.

Mamir: Platformë online kursesh me leksione video.

Factory 31: Markë mode autentike shqiptare.

Gauzebag: Alternativa miqësore me mjedisin për plastikat njëpërdorimshme.

LookUp: Sistemi dixhital i menaxhimit të parkimeve. VrapOn: Aplikacion për rezervimin e taksive për qytetarët dhe turistët shqiptarë.

Pas një serie prezantimesh mbresëlënëse dhe një procesi rigoroz vlerësimi, rezultatet u shpallën:

Fitues: Geart Ferhati me Suapr

Geart Ferhati, themeluesi i platformës AI, Suapr.com, është shpallur fitues në konkursin ‘Get in the Ring Albania’, duke fituar kështu të drejtën për të përfaqësuar Shqipërinë në konkursin me te madh global te startupeve ‘Get in the Ring Global’.
Suapr.com është një platformë inovative që përdor inteligjencën artificiale për të ndihmuar nxënësit në zgjidhjen e detyrave të shtëpisë dhe për të ofruar mësime interaktive dhe të personalizuara.
Kjo platformë, ofron shpjegime të plota dhe të detajuara për çdo ushtrim, duke bërë mësimin më tërheqës përmes avatarëve të personalizuar dhe mësimeve me zë. Platforma është e lehtë për t’u përdorur dhe u lejon nxënësve të navigojnë me lehtësi midis lëndëve të ndryshme dhe materialeve mësimore.
Ky inovacion në arsimin shqiptar është përgëzuar nga Ministria e Arsimit, Rinise dhe Sportit në Shqipëri dhe gjithashtu është mbështetur nga gjigandi i teknologjisë Gjirafa.com.
Ne vetëm 2 muaj nga lançimi, interesi i përdoruesve ka qenë shumë i lartë. Aktualisht janë regjistruar rreth 9300 përdorues dhe platforma ka arritur në 1.4 milion hits.
Së shpejti, Suapr.com do të shtrihet edhe përtej kufijve të Shqipërisë. Ekipi ka nisur punën tashmë me materialet arsimore në Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut.
Geart Ferhati është vetëm 17 vjeç, por kjo nuk e ka penguar që të jetë krijues dhe themelues i një platforme innovative që do të revolucionalizoje sistemin arsimor në Shqipëri, por jo vetëm. Suapr.com pritet të sjellë një ndikim të madh në nivel global gjatë konkurimit në ‘Get in the Ring Global’.

Vendi i Dytë: Garazhi.al

Vendi i Tretë: Gauzebag

Mbrëmja nuk ishte vetëm për konkurrencën, por edhe për të festuar shpirtin sipërmarrës. Fjalimet inspiruese dhe prezantimet e të gjitha startup-eve nxorën në pah potencialin e madh dhe krijimtarinë brenda ekosistemit të startup-eve shqiptare.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0