Gazsjellësi TAP, merr financim 500 milionë euro nga BERZH  

Gazsjellësi TAP, merr financim 500 milionë euro nga BERZH  


 

Banka Europiane për Rindërtim e Zhvillim do të japë 500 milionë euro hua për ndërtimin e Gazsjellësit TAP.

BERZH bën të ditur, se Bordi i drejtorëve i Bankës miratoi një kredi deri në 500 milionë euro për ndërtimin e gazsjellësit TAP.

“Gazsjellësi 878 kilometra do të fillojë në kufirin e Greqisë me Turqinë duke kalauar në Shqipëri dhe më pas nën detin Adriatik për të përfunduar në Itali. Ai përbën pjesën e fundit të Korridorit Jugor të Gazit që do të transportojë gaz nga rajoni i Kaspikut drejt Europës”, thuhet në njoftim.

Lexoni: Gazsjellësi TAP ngjitet 2100 mbi nivelin e detit në Qafën e Martës

Me një kapacitet fillestar vjetor prej 10 miliardë m3 e barabartë me konsumin e energjisë së gati 7 milionë familjeve në Europë, gazsjellësi do të ndikojë në mënyrë domethënëse në diversifikimin e furnizimit me energji në Europë. Sipas BERZH, ky projekt do ta bëjë më të lehtë furnizimin me energji për konsumatorët dhe do të ndikojë në reduktimin e dukshëm të karbonit krahasuar me qymyrin. Transmetimi i parë i gazit pritet të nisë në 2020.

Lexoni: Gazsjellësi TAP, 14 milionë euro për përgjegjësinë sociale në Shqipëri

Në total, kosto e Gazsjellësit TAP pritet të arrijë në 4.5 miliardë euro. 1.5 miliadë prej të cilave, u financuan nga po këtë vit nga Banka Europiane e Investimeve.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0