Gazsjellësi TAP, merr financim 500 milionë euro nga BERZH  

Gazsjellësi TAP, merr financim 500 milionë euro nga BERZH  


 

Banka Europiane për Rindërtim e Zhvillim do të japë 500 milionë euro hua për ndërtimin e Gazsjellësit TAP.

BERZH bën të ditur, se Bordi i drejtorëve i Bankës miratoi një kredi deri në 500 milionë euro për ndërtimin e gazsjellësit TAP.

“Gazsjellësi 878 kilometra do të fillojë në kufirin e Greqisë me Turqinë duke kalauar në Shqipëri dhe më pas nën detin Adriatik për të përfunduar në Itali. Ai përbën pjesën e fundit të Korridorit Jugor të Gazit që do të transportojë gaz nga rajoni i Kaspikut drejt Europës”, thuhet në njoftim.

Lexoni: Gazsjellësi TAP ngjitet 2100 mbi nivelin e detit në Qafën e Martës

Me një kapacitet fillestar vjetor prej 10 miliardë m3 e barabartë me konsumin e energjisë së gati 7 milionë familjeve në Europë, gazsjellësi do të ndikojë në mënyrë domethënëse në diversifikimin e furnizimit me energji në Europë. Sipas BERZH, ky projekt do ta bëjë më të lehtë furnizimin me energji për konsumatorët dhe do të ndikojë në reduktimin e dukshëm të karbonit krahasuar me qymyrin. Transmetimi i parë i gazit pritet të nisë në 2020.

Lexoni: Gazsjellësi TAP, 14 milionë euro për përgjegjësinë sociale në Shqipëri

Në total, kosto e Gazsjellësit TAP pritet të arrijë në 4.5 miliardë euro. 1.5 miliadë prej të cilave, u financuan nga po këtë vit nga Banka Europiane e Investimeve.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0