Forcat Ajrore të SHBA-së zbulojnë avionin ushtarak më të avancuar të ndërtuar ndonjëherë, kushton 203 miliardë dollarë - Business Magazine Albania

Forcat Ajrore të SHBA-së zbulojnë avionin ushtarak më të avancuar të ndërtuar ndonjëherë, kushton 203 miliardë dollarë

Forcat Ajrore të SHBA-së po planifikojnë të zbulojnë avionin më të avancuar të krijuar ndonjëherë në fillim të muajit të ardhshëm, pasi shpenzuan rreth 203 miliardë dollarë për ndërtimin e tij.

Bombarduesi stealth B-21 Raider do të zbulohet në objektin Northrop Grumman në Palmdale, Kaliforni , më 2 dhjetor. Avioni ishte projektuar për të kryer bombardime me rreze të gjatë dhe misione bërthamore duke përdorur teknologji të fundit.

Aktualisht janë duke u ndërtuar gjashtë bombardues në Palmdale me kosto rreth 2 miliardë dollarë për avion. Ata pritet të fluturojnë në vitin 2023.

Forcat Ajrore dhe Northrop filluan zhvillimin e bombarduesit në 2015 pasi kompania e hapësirës ajrore dhe e mbrojtjes fitoi kontratën për projektimin dhe prodhimin e avionit.

Përfaqësuesit për Northrop e quajtën B-21 “pionier” dhe “ekselencë teknologjike”. “B-21 është avioni ushtarak më i avancuar i ndërtuar ndonjëherë dhe është një produkt i inovacionit dhe përsosmërisë teknologjike”, tha nënkryetari i sektorit të Northrop dhe menaxheri i përgjithshëm Dough Young.

“The Raider tregon përkushtimin dhe aftësitë e mijëra njerëzve që punojnë çdo ditë për të ofruar këtë avion,” shtoi ai. Detajet e plota në lidhje me bombarduesin janë mbajtur të fshehta, dhe pothuajse asgjë nuk është zbuluar për aeroplanin. Fotot e aeroplanit nuk janë zbuluar as në këtë pikë, vetëm interpretimet artistike të avionit janë zbuluar nga Forcat Ajrore.

Thuhet se avioni përdor teknologjinë e fshehtë të paparë më parë për të shmangur zbulimin nga armiqtë dhe mund të jetë në gjendje të fluturojë me ose pa pilotë, sipas Defense One .

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0