Fituesit e Agro Challenge Albania: Alpine Bees dhe Vajra Malësie

Agro Challenge

Agro Challenga Albania, ishte konkursi i startup-eve i mbajtur më datë 26 korrik në Universitetin Barleti. Ky konkurs u zhvillua nga Adriapol Institute me mbështetjen financiare të Qeverisë Gjermane nëpërmjet GIZ.

Dy fituesit e këtij konkursi ishin Alpine Bees dhe Vajra Malësie, dy startup-e, të cilat aktivitetin  e tyre e zhvillojnë në qytetin e Shkodrës.

Lexoni: Agro Challenge, konkursi i ideve të biznesit në fushën agro vjen për herë të parë në Shqipëri

Alpine Bees është një startup i drejtuar nga Rinaldo Gjolaj, themeluar në vitin 2018. Duke e nisur aktivitetin e tij vetëm me 3 koshere për prodhimin e mjatit të bletëve. Në vetëm 2 vite, ky startup ka arritur të rrisë asetet e tij dhe sot numëron më shumë sesa 100 koshere. Disa nga nënproduktet e Alpine Bees janë: Mjaltë Shumëlulesh, polen, superfood, etj. Rinaldo ka marr pjesë në konkurse të tjera në Shqipëri dhe ka një vizion të qartë se ku do të shkojë “Alpine Bees” në 2022. Në dy vite ky startup synon të shënojë  shitjet e para në tregun ndërkombëtar dhe duke shtuar numrin e koshereve në 200 të tilla.

“Vajra Malësie” ka nisur aktivitetin në 2018, në zonën e Malsisë së Madhe, Koplik. Ky startup është themeluar nga Ervin Ceraj, i cili ka një eksperiencë të gjatë në kultivimin e bimëve mjekësore. Qëllimi i këtij startup-i është krijimi i vajrave esenciale cilësore brenda në fermë, duke mundësuar mbylljen e ciklit të produktit. Ky startup ka në zotërim 2 Ha tokë me: sherebele, livando dhe makth. Produkti kryesor që prodhon është vaji esencial i lavandulës.

“Alpine Bees” dhe “Vajra Malësie” do të kenë mundësi të marrin pjesë në samitin i cili do të zhvillohet në Greqi në tetor 2020, “Future Agro Challenge”. Në këtë konkurs marrin pjesë startup-e në fushën agro nga e gjithë Evropa dhe konkurrohet për një çmim në vlerën 20 000 euro.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale