Financimi i Fermave Shqiptare - Zgjidhja e duhur për rritjen ekonomike

Financimi i Fermave Shqiptare – Zgjidhja e duhur për rritjen ekonomike


Bujqësia shqiptare, për një zhvillim të suksesshëm, duhet të financohet. Financimi i bujqësisë redukton me katër herë më shumë varfërinë, duke gjeneruar rritje ekonomike dhe punësim. Por financimi është çështje e vështirë për bujqësinë. Ky sektor që punëson 50% të fuqisë punëtore, përfiton vetëm 4% nga totali i financimeve.

Gramoz Osmani, Drejtor i Kredive Bujqësore pranë Bankës Intesa San Paolo, pohon nivelin e lartë të ekonomisë ‘informale’ në Shqipëri. ‘Përgjithësisht ne nuk gjejmë shumë të dhëna të fermës për të analizuar një agrobiznes. Kjo situatë e bën të vështirë, në mos të pamundur për bankat, që të financojnë një biznes’, thotë ai.

Për këtë arsye, USAID ka punuar për një iniciativë të quajtur ‘Blloku i Fermerit’ që ka si qëllim të ndihmojë fermerët të shënojnë të dhënat e punës së tyre të fermës, në mënyrë që t’i përdorin më pas për çështje të agrobiznesit apo për të patur mundësi financimi.

Ky proces është shumë i njohur në botë, por i panjohur në zonat rurale të Shqipërisë. Ilir Pilku, Drejtor i Agrobizneseve në CBS (Creative Business Solutions) mendon se, nëse përdoret siç duhet, Blloku i Fermerit mund të bëhët një mjet shumë i rëndësishëm në mbështetje të financimit të agrobizneseve dhe përmirësimit të aktivitetit të biznesit të tyre.

Ky Bllok erdhi si nevojë e kërkesës në rritje të institucioneve financiare për regjistrim të të dhënave të aktivitetit të fermave. Ai u realizua nga CBS (Creative Business Solutions) në bashkëpunim me AAC-Lushnja, mbështetur nga USAID/Albania.

Në një ditë të nxehtë me diell, rreth 30 fermerë nga zona e Kutallisë (Goriçan, Drenovicë dhe Samaticë), kultivues të perimeve në sera u njohën me Bllokun e Fermerit.

Përfaqësues të AAC Lushnja, të cilët prezantuan për fermerët rëndësinë dhe përmbajtjen që duhet të ketë Blloku i Fermerit, e vlerësuan atë si një hap të sigurtë zhvillimi, ku financimi dhe kreditimi për fermerët nuk do konsiderohet më si ‘mollë e ndaluar’.

‘Duke nisur nga inventarizimi i detajuar i të gjitha aseteve dhe pajisjeve të fermës, bilanci i biznesit, struktura e fermës, llogaritja e shpenzimeve mbi të gjitha zërat, shënimi i pesticideve që përdoren, të gjitha në një sistem të vetëm, përbëjnë garancinë që fermerëve t’u hapen dyert e financimit nga institucionet bankare apo autoritetet financiare të huaja dhe vendas’ u shpreh Luto Gugaj, përfaqësues i AAC Lushnjes gjatë prezantimit.

Drejtoresha e Misionit të USAID në Shqipëri, Dr. Catherine Johnson shprehu mirënjohjen ndaj grupit të punës që hartoi Bllokun e Fermerit, si një nismë e çmuar e cila hap një rrugë të re zhvillimi për fermat shqiptare.

“Ky projekt i realizuar me kujdes dhe profesionalizëm do t’u shërbejë fermerëve për të menaxhuar në mënyrë të rregullt, në mënyrë më të mirë dhe më me efikasitet biznesin e tyre. Dhe jo vetëm kaq, plotësimi i Bllokut të Fermerit do të ndihmojë fermerët në krijimin e një marrëdhënie serioze bashkëpunimi me institucionet bankare apo autoritetet financiare në çdo rast kur ata do të kërkojnë lehtësim financia,r në formën e një granti apo kredie. Është një hap i mirë për të nisur rrugën drejt suksesit” u shpreh ajo gjatë bisedës së saj me fermerët.

Rëndësinë e mbajtjes së shënimeve në një biznes bujqësor, e nënvizoi si tejet thelbësor edhe Gramoz Osmani, Drejtor i Kredive Bujqësore pranë Bankës Intesa San Paolo, i cili u shpreh i gatshëm për të bashkëpunuar me fermerët për të asistuar në trajnimin e tyre mbi këtë proces.

“Falenderojmë Misionin e USAID për këtë projekt. Blloku i Fermerit nuk u vjen në ndihmë vetëm fermerëve por edhe sistemit bankar, si e vetmja mënyrë me të cilën, bizneset bujqësore mund të nisin të bashkëpunojnë me bankat për përfitimin e kreditimeve. Ne jemi dhe mbetemi të hapur për t’iu përgjigjur çdo ndihme të fermerëve në krijimin e këtij sistemi të dhënash, duke ofruar edhe trajnime për ta,” u shpreh Osmani.

Fermerët shprehën bindjen se problemet e tyre për financim do të përmirësohen. ‘Shpesh kemi hasur vështirësi në gjetjen e të dhënave të biznesit, të cilat i kemi mbajtur në mënyrë të çregullt. Duke pasur këtë sistemim të të dhënave, bësojmë se do ta kemi më të lehtë të marrim financim nga insitucionet financiare’ thotë Hekuran Goga, një prej fermerëve të zonës.

Një grup fermerësh do të nisin menjëherë procesin e trajnimit. Ata do të marrin informacionin dhe asistencën e duhur se si të hedhin të dhënat në Bllokun e Fermerit. ‘E ku i dihet, mbase një ditë do të bëhem menaxher financiar’ thotë buzagaz një prej fermerëve në takim.

/AgroWeb

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0