Fillesat e financave në Shqipëri. A e dini se koncesionet masive i nisëm që në vitin 1920? - Business Magazine Albania

Fillesat e financave në Shqipëri. A e dini se koncesionet masive i nisëm që në vitin 1920?

Fillesat e financave

Një ekspozitë fotografike me fillesat e financave shqiptare është hapur për një javë pranë Kalasë së Tiranës. Kreshnik Kuçaj, gazetar i ekonomisë pranë Skan TV është nismëtari dhe organizatori i saj, me mbështetjen e Televizionit Skan.

Qytetarë të shumtë patën rastin të informohen për të kaluarën e ekonomisë dhe financave shqiptare dhe rrugëtimit të saj deri në ditët e sotme.

Ekspozita vjen me material nga ditët e para të themelimit të financave të Shqipërisë. Shumë  informacione dhe dokumente nuk janë njohur nga pjesa më e madhe e qytetarëve dhe u përkasin kompanive shqiptare në vitet ’20-’30. Dokumentimi historik tregon se ka pasur një përpjekje të shqiptarëve për të kapur ritmin e vendeve të tjera në mekanizmat modernë financiar.

Historia e kopmanive të para tërheq vëmendje në këtë ekspozitë.

Në fund të viteve ’20 në Shqipëri ishte projektuar dhënia e 2 konçesioneve për fabrika birre. Njëra parashikohej të ndërtohej në Shkodër dhe tjetra në Korçë, ku vetëm kjo e fundit arriti të ndërtohej.

Koncesioni për ngritjen e fabrikës së birrës në Shkodër u votua nga Parlamenti në dhjetor 1926. Kjo fabrikë u ndërtua por nuk arriti të hapej asnjëherë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0