Femrat, programuese më të mira se sa meshkujt - Business Magazine Albania

Femrat, programuese më të mira se sa meshkujt


Kodet e programimit të kompjuterit nga femrat kanë një vlerësim më të lartë sesa ato të shkruara nga burrat – por vetëm nëse gjinia e tyre nuk është e identifikueshme, sugjeron studimi i ri.

Studiuesit amerikanë kanë analizuar afro 1,4 milionë përdorues të shërbimit Github open source.

Ata mësuan se tërheqja e kërkesave të bëra në shërbim nga femrat ishin më shumë të pranueshme se sa të meshkujve.

Studimi është në pritje të një rishikimi nga afër.

Kjo do të thotë se rezultatet ende nuk janë vlerësuar në mënyrë kritike nga ekspertë të tjerë.

Kërkuesit, nga departamentet e shkencave kompjuterike në Cal Poly, San Luis Obispo, dhe North Carolina State University, panë tek rreth katër milionë njerëz të cilët u regjistruan në Github në një ditë të vetme – 1 prill 2015.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve./

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0