Femrat, programuese më të mira se sa meshkujt


Kodet e programimit të kompjuterit nga femrat kanë një vlerësim më të lartë sesa ato të shkruara nga burrat – por vetëm nëse gjinia e tyre nuk është e identifikueshme, sugjeron studimi i ri.

Studiuesit amerikanë kanë analizuar afro 1,4 milionë përdorues të shërbimit Github open source.

Ata mësuan se tërheqja e kërkesave të bëra në shërbim nga femrat ishin më shumë të pranueshme se sa të meshkujve.

Studimi është në pritje të një rishikimi nga afër.

Kjo do të thotë se rezultatet ende nuk janë vlerësuar në mënyrë kritike nga ekspertë të tjerë.

Kërkuesit, nga departamentet e shkencave kompjuterike në Cal Poly, San Luis Obispo, dhe North Carolina State University, panë tek rreth katër milionë njerëz të cilët u regjistruan në Github në një ditë të vetme – 1 prill 2015.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve./

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale