Facebook përballet me padinë që do t'i kushtojë miliarda paund dëmshpërblim - Business Magazine Albania

Facebook përballet me padinë që do t’i kushtojë miliarda paund dëmshpërblim

Deri në 44 milionë përdorues të Facebook në Mbretërinë e Bashkuar mund të ndajnë 2.3 miliardë paund dëmshpërblim, sipas një eksperte që synon të padisë kompaninë.

Dr. Liza Lovdahl Gormsen pretendon se Meta “ka abuzuar me dominimin e saj në treg” për të vendosur një “çmim të padrejtë” për përdorimin falas të Facebook me të dhënat personale të përdoruesve në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo synon ta çojë çështjen në Gjykatën e Apelit të Konkurrencës. Një përfaqësues i Meta tha se përdoruesit kishin “kontroll të plotë” të informacionit që shpërndanin.

‘Fitime të tepërta’

Facebook “abuzoi me dominimin e tij në treg për të vendosur kushte të padrejta ndaj britanikëve, duke marrë fuqinë për të shfrytëzuar të dhënat e tyre personale”, thotë Dr. Lovdahl Gormsen.

Lexo edhe: 2022- viti kur më shumë se kurrë do “luftohet” për të mbrojtur të dhënat. Hakerat kanë perfeksionuar metodat

Këto të dhëna, të mbledhura midis 2015 dhe 2019, siguruan një pamje shumë të detajuar të përdorimit të të dhënave të britanikëve në internet, duke ndihmuar kompaninë të merrte “fitime të tepërta”.

Megjithatë, në nëntor, Gjykata e Lartë e Mbretërisë së Bashkuar hodhi poshtë një kërkesë për miliarda paund dëmshpërblim nga Google mbi gjurmimin e pretenduar të paligjshëm të miliona iPhone-ve, Google tha se çështja ishte adresuar një dekadë më parë.

bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0