Facebook ndryshon dizajnin, ja risitë

Facebook ndryshon dizajnin, ja risitë


Facebook vazhdimisht ndryshon përmbajtjen që tregon në News Feed të faqes, por sot rrjeti social ka njoftuar një lloj tjetër ndryshimi: një ri-dizajn. Nuk do të jetë një largim radikal nga ajo që News Feed duket për momentin.

Lexoni: Facebook lançon Trending News në aplikacionet mobile

Të gjitha këto vlejnë për aplikacionin e Facebook-ut për Android, meqë të gjitha screenshotet e kompanisë që janë parë online janë nga ajo platformë. Dizajni i njëjtë ka të ngjarë të shkojë drejt iOS-it, por nuk ka të dhëna nëse (ose kur) News Feed do të duket në këtë mënyrë në desktopin tuaj. Në celular, pritet që këto ndryshime të shfaqen në javët e ardhshme.

facebook-ndryshon-dizajnin-ja-risite-businessmag

Së pari, ikonat janë përditësuar së bashku me butonat Like, Comment dhe Share, të cilat tani janë më të mëdha dhe më të lehta për t’u prekur. Fotografitë e profilit janë të rrumbullakëta dhe jo në katrore, derisa pamjet e linqeve janë bërë më të mëdha. Ekziston edhe një kontrast i ngjyrosur me ngjyra, duke e bërë tipografinë më të lexueshme.

Përveç kësaj, ka një buton më të shquar (por ende të tepërt në Android) Back në pjesën e sipërme të majtë kur është e nevojshme të mund të kthehesh shpejt në News Feed.

/TechRadar

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0